Deniz Zeyrek İstanbul İl Kongresini Yazdı - Kozmopolitik

 Deniz Zeyrek İstanbul İl Kongresini Yazdı

CHP İstanbul'da 36. Olağan Kurultayına saatler kaldı. Mevcut İl Başkanı Cemal Canpolat ve PM Dr. Canan Kaftancıoğlu'nun yarışacağı kongrenin sonucu neredeyse tüm ülkece merak konusu oldu.

Hürriyet Gazetesi'nin önemli köşe yazarlarından Deniz Zeyrek bugünkü köşesine İstanbul İl Kongresini taşıdı.

İşte Deniz Zeyrek'in köşe yazısındaki ilgili bölüm:

CHP İÇİN KRİTİK GÜN
CHP
İstanbul İl Kongresi bugün Bostancı Kültür Kongre Merkezi’nde yapılacak. Mevcut İl Başkanı Cemal Canbolat ile CHP Parti Meclisi üyesi Canan Kaftancıoğluarasında büyük bir çekişme var. Parti tabanında Kılıçdaroğlu’nun Kaftancıoğlu’nu desteklediği konuşuluyor ama Canbolat’ı destekleyenler “Kılıçdaroğlu hiçbir adayı işaret etmedi” diyor.

İstanbul delegeleri bugün önemli bir karar verecek. Canbolat’ın performansından memnun olanlar “Canbolat ile yola devam” diyecek. “Değişim şart” diyenler ise Kaftancıoğlu’nun arkasında birleşecek.

Bir CHP İstanbul delegesine “Kimi destekliyorsunuz, neden?” diye sordum. “Canan Hanım’ı, çünkü Meral Akşener büyük kentlerde bizim seçmenlerden, özellikle de kadınlardan oy götürebilir. İstanbul’da Canan Hanım gibi deneyimli bir kadın il başkanı bu tehlikeyi bertaraf edebilir” karşılığını aldım.

CHP’nin il kongrelerinde tansiyon yüksek oluyordu. Bazı illerde yumruklaşmaya varan kavgalar oldu. Kılıçdaroğlu bu yüzden İstanbul yöneticilerine kongrenin gerilimsiz geçmesi için ellerinden geleni yapmaları talimatı vermiş.

İstanbul Kılıçdaroğlu için de çok önemli, çünkü büyük kurultayda rakip çıkarsa Ankara, İstanbul ve İzmir delegeleri her şeyi belirliyor.