Devrimci Demokratlar'dan İktidar Yürüyüşü Çağrısı - Kozmopolitik

 Devrimci Demokratlar'dan İktidar Yürüyüşü Çağrısı

CHP'de Devrimci Demokratlar grubundan son günlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nde yaşanan olağanüstü duruma ilişkin bir açıklama geldi.

Yapılan 12 maddelik açıklamada, bir an önce Cumhuriyet Halk PArtisi'nin normalleşme sürecine girmesi gerektiği ve hep birlikte bir iktidar yürüyüşüne çıkılması vurgusu yapıldı.

İşte CHP'de Devrimci Demokratlar grubunun yaptığı açıklamanın tam metni:

PARTİMİZ CHP NORMALLEŞMELİ VE HEP BERABER YENİ BİR İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜ BAŞLATMATLIYIZ
1) 16 Nisan bu ülkede tek adamlığın yenilebileceğini gösterdi. Sayısal olarak sandıklardan "Evet" çıkarılsa da, referandumun kazananı "Hayır" oldu.

2) Bu sonuçta bir çok farklı çevrenin yanı sıra partimizin CHP'nin ciddi bir rolü olmuştur.

3) 16 Nisan akşamı ve sonrası partimiz genel merkezi hileye ve manipülasyona karşı biriken öfkeleri örgütlemekte yetersiz kaldığı gibi, bu süreci eleştiren ve farklı politik önermelerde bulunan PM üyelerine ve milletvekillerine karşı da tahammülsüzlük gösterilmiş, MYK Fikri Sağlar'in ihracını istemiştir.

4) 12 milyon oy almış, Hayır'ın örgütlenmesinde ciddi rol almış partimizde, sol-sosyal demokrat ozelligimizden dolayı, farklı düşünenler, farklı önermede bulunanlar olacaktır. Çünkü bu parti "ev sahibi ve misafir ilişkisi" üzerine kurulmamıştır. CHP bir ideoloji partisidir.

5) Yarın toplanacak olan Parti Meclis'i kişileri tartıştırmaya son vermeli, farklı düşüneni disipline sevk etme yaklaşımını kesin bir şekilde reddetmeli, öncelikle partimizi normalleştirmelidir! Çünkü CHP kişi partisi değil ideoloji - örgüt ve kadro partisidir!

6)CHP, İsmet Paşa'nın dahi Kurultay iradesi ile sorgulandığı bir partidir. Bu partide hiç kimse ve hiçbir örgütsel yapı, parti üyelerinin özgür iradeleri ve sorgulama hakkının üzerinde değildir. Kimsenin kimseyi kapının önüne koyma hakkı da yoktur.

7)Tüzük gereği toplanması gereken Küçük Kurultayı, yıllık olağan İl ve İlçe Kongrelerini toplamayan Merkez Yürütme Kurulunun bir disiplin süreci başlatacaksa buna önce kendisinden başlaması yararlı olacaktır.

8)Parti Meclisi üyelerimizden beklentimiz, sayın Fikri Sağlar gibi milletvekillerimizin disiplin mekanizmaları ile yitirilmesine izin vermemeleridir.

9)Geride kalan yıllar boyunca yaşadığımız seçim sonuçları gösteriyor ki, parti ve seçmen tabanımızın beklentisi CHP'nin gerçekten yeni bir dönemi başlatmasıdır.

10)Parti Meclisi, kişileri ve kişisel rekabeti değil ideolojik-politik yönelimi öne çıkarmak üzere 16 Nisan sonrasının sonuçlarını tartışacak ve partimizi yüzde 50'nin üzerinde olduğu bilinen Hayır cephesiyle de buluşturacak yeni bir "İLK HEDEFLER BEYANNAMESI" (İktidara Yürüyüş Manifestosu) yayınlamak üzere, Hayır cephesini de kapsayacak şekilde ekonomik ve sosyal alanlardan yeni nesil bir örgütlenme anlayışı ortaya koyacak bir "YENİLENME KURULTAYI" kurgulamalıdır.

11)Dönemin ruhuna uygun bir politik hat oluşturmak ve bu hattı iktidara taşıyacak kadroları yönetimlere taşımak hedeflenmelidir.

12)Biliyor ve inanıyoruz ki, kişileri değil, politik hattı tartışmaya başlarsak, partiyi de, kadroları da yeniler, Gezi'de, 7 Haziran'da ve son olarak 16 Nisan'da yakaladığımız havayı yeniden yakalar ve Hayır cephesinin bütün renkleriyle iktidara yürürüz!
CHP iktidar için değişirse, Türkiye'de, bölgede değişir!

6 Mayıs 2017
CHP'de Devrimci Demokratlar