Direnen Enpay işçileri bir kazandı - Kozmopolitik

 Direnen Enpay işçileri bir kazandı

Enpay’dan atılan işçilerin 83’ünün davası daha sonuçlandı. İşe iade davasında zafer işçilerin oldu.

Kocaeli Manşet gazetesinde yer alan habere göre, geçtiğimiz Mayıs ayında işçiler lehine karar çıkmasına rağmen yeniden incelenmesi talebiyle Yargıtay'dan geri gönderilen Enpay işçilerinin işe iade davasında zafer yine işçilerin oldu.

Kocaeli 3. ve 5. iş mahkemelerinde işten atılan 236 işçiden 83'ünün daha davası görüldü. 11 işçinin dışında kalan işçilerin davası Yargıtay'ın yeniden incelenmesi talebiyle geri dönmüştü. Yerel mahkeme ise işçilerin davalarını tekrar incelemeye başlayarak bugün 83 işçi için tekrar "işe iade ve sendikal tazminat" kararı verdi. Yargıtay'dan dönen davanın görülmesine Kocaeli 3. ve 5.İş Mahkemelerinde bugün devam edildi. 2 ayrı mahkemede görülen karar duruşmalarında mahkeme son kalan 83 işçi için yeniden işe iade ve tazminat kararı verdi.

NE OLMUŞTU?

Enpay'da işçiler Türk Metal’den istifa ederek DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na geçmişti. Patronun Birleşik Metal'i tanımaması üzerine İşçiler direnişe geçerken, işçiler 1 hafta fabrikaya kapanmıştı. 1 haftanın ardından polis zoruyla fabrikadan çıkarılan işçilerin 236'sı ise işten atılmıştı.