Dışişleri'nden Kerkük Referandumu Açıklaması - Kozmopolitik

 Dışişleri'nden Kerkük Referandumu Açıklaması

Kerkük İl Meclisi, 25 Eylül'de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna Kerkük’ün de katılması kararını almasının ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada karar hakkında “tehlikeli hareket tarzının ısrarla sürdürülmesi” ifadeleri kullanıldı

Kerkük İl Meclisi, bugün Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin (IKBY) 25 Eylül’de yapacağı bağımsızlık referandumuna katılma kararını aldı. Karar bazı vekiller tarafından boykot edildi.

Kararın ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.

“Bağımsızlık referandumunun yapılması zaten başlı başına bir hata iken, bugün (29 Ağustos) KVM'nin Kerkük'ün referanduma dahil edilmesi yönünde aldığı karar hatalar zincirine yeni bir halka daha eklemiş, Irak Anayasası'nın bir kez daha ciddi ihlalini teşkil etmiştir” denilen açıklamada kararın Türkmen ve Arap gruplar tarafından boykot edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Bu vesileyle, Bağdat İdari Mahkemesi'nin 17 Ağustos 2017 tarihinde KVM'nin ve IKBY'nin statüsü tartışmalı bölgelerle ilgili herhangi bir tasarrufta bulunma yetkisinin bulunmadığına hükmettiğini hatırlatırız.

Bahse konu tehlikeli hareket tarzının ısrarla sürdürülmesi, IKBY'nin ve Irak'ın çıkarına hizmet etmeyeceği gibi, uluslararası toplum tarafından da kabul görmeyecek, ayrıca kritik gelişmelerin yaşandığı bu dönemde bölgenin barış ve istikrarına da katkı sağlamayacaktır” ifadeleri kullanıldı.