Dünyanın En Değerli Kulüpleri - Kozmopolitik

 Dünyanın En Değerli Kulüpleri

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'in yaptığı araştırmaya göre, 1 milyar 895 milyon dolarlık marka değeriyle dünyanın en değerli futbol kulübü Manchester United olurken, listeye girebilen 50 futbol kulübünün toplam marka değeri 22 milyar doları aştı. 2017 ve 2018 araştırmalarında hiçbir Türk futbol kulübü 123 milyon dolarlık marka değeri ile kapanan listede kendine yer bulamadı.

Dünyanın önde gelen marka değerlendirme şirketlerinden Brand Finance, ''Dünya Futbolunun En Değerli İlk 50 Kulüp Markası'' çalışmasını yayımladı.

Buna göre, söz konusu listeye girebilen 50 futbol kulübünün toplam marka değeri 22 milyar 376 milyon dolar oldu, ilk 10'da yer alan kulüplerin marka değeri 12 milyar 874 milyon dolara ulaştı.Geçen yılki listede ilk sırada yer alan Manchester United, 1 milyar 733 milyon dolarlık marka değerini yüzde 9 artışla 1 milyar 895 milyon dolara yükselterek bu yıl da "dünyanın en değerli futbol kulübü" unvanını korudu.

UEFA Şampiyonlar Ligi finalistlerinden Real Madrid 1 milyar 573 milyon dolarlık marka değeriyle ikinci, La Liga'da şampiyonluğu garantileyen Barcelona da 1 milyar 511 milyon dolar ile üçüncü sıradaki yerini bu sene de kimseye bırakmadı.

En değerli 10 kulübün 6'sını İngiliz takımları oluşturdu. İlk 10'da iki İspanyol, birer Fransız ve Alman takımı yer aldı.

En değerli kulüplerin listesi:

Dünyanın en değerli kulüpleri açıklandı

Dünyanın en değerli kulüpleri açıklandı

Dünyanın en değerli kulüpleri açıklandı

Dünyanın en değerli kulüpleri açıklandı

Dünyanın en değerli kulüpleri açıklandı

CNN Türk