Dünyayı Sarsan Koronavirüsün Adresi Değişti! 3 Şehirde Panik - Kozmopolitik

 Dünyayı Sarsan Koronavirüsün  Adresi Değişti! 3 Şehirde Panik

Londra, New York ve Madrid'de koronavirüs nedeniye ölüm sayısı hızla artarken dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi insanlar arasında panik yarattı.

Dünya çapında 18 binden fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüsü panik yaratmaya devam ediyor...

Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel bir salgın halini alan Covid-19 öldürmeye devam ediyor… Resmi rakamlara göre 422 binden fazla insanı hasta eden ve 18 bin 907 kişinin de ölümüne sebep olan koronavirüsü ile ilgili devletler önlemlerini artırmaya başladı…

Salgının başladığı günden beri koronavirüsü sebebiyle 562 kişinin hastalandığı ve 11 kişinin de yaşamını yitirdiği 1.33 milyarlık nüfusa sahip Hindistan’da bugün resmen sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağının ilan edildikten sonra milyonlarca insan sokağa çıkıp marketleri adeta talan etti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin yaptığı açıklamanın ardından Hindistan’daki bakanlıklar sokağa çıkma yasağının detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Bu geceden itibaren başlayan yasakların ardından süpermarket, eczane ve diğer dükkanlara akın eden ve uzun kuyruklar oluşturan Hindistan halkı bugüne evlerinde başladı.

Modi’nin açıklamalarına göre gıda, manav, meyve ve sebze satan yerlerin açık kalacağı açıklanırken, “Vatandaşlarımıza evlerine sipariş söylemelerini öneririz” dendi. Temel gıda ürünleri satan yerlerin haricinde bankaların, ATM’lerin ve sigortacıların açık kalacağı açıklanırken, basılı ve online medya kuruluşlarının da açık kalacağı ve benzin istasyonlarının da sokağa çıkma yasağından muaf olduğu belirtildi.

Hindistan’daki sokağa çıkma yasağı uluslararası kamuoyu tarafından takdir topladı…

Sosyal medyada birçok kullanıcı, Hindistan’daki yaşam tarzının koronavirüsünün yayılmasına elverişli ortam sağladığını söylerken, “Hindistan halkının yüzde 85’i ve 90’ı kalabalık olan ikinci sınıf vagonlarla işe gidiyor. Bu trenler çok kalabalık oluyor. Ayrıca dini ayinler ve gösteriler gündelik yaşamın çok büyük bir parçası. Ayrıca ülke içinde çok sayıda geniş aile var. Çoğu durumda 3 nesil bir arada aynı evde yaşıyor. Aileden birinin hasta olması, yaşlı bireylerin hastalanmasına davetiye çıkarır” yorumları yapıldı.

SALGININ MERKEZ ÜSSÜ DEĞİŞİYOR

Resmi rakamlara göre dün İtalya’da ölü sayısının 6 bin 820’ye çıktığının haberinin gelmesi ile birlikte koronavirüsünün etkisinin yer değiştirdiği gözler önüne serildi… Resmi rakamlara göre İtalya’nın Lombardiya bölgesi, Çin’in Wuhan kentini geride bıraktı.

İtalya’da dün açıklanan rakamlara göre ölü sayısı 743 artarak 6820’ye çıkarken, yeni vaka oranının da yüzde 8 arttığı belirtildi. İtalya’da ilk ölümlü vaka 21 Şubat’ta meydana gelmişti.

Bu açıklamadan sonra gözler Madrid ve Londra’ya çevrildi. İspanya ve İngiltere’nin başkentlerinde ölüm sayısının her iki günde bir katlanarak artmasından dolayı uzun vadede koronavirüsünün merkez üssünün buralara gelebileceği belirtildi.

Öte yandan Senegal, Fildişi Sahilleri ve Sierra Leone OHAL ilan ederek gece sokağa çıkma yasağı ilan etti… Benzer bir karar da Mısır’dan geldi. Kahire yönetimi, bugünden itibaren iki hafta boyunca gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.


PENTAGON: TEMMUZ’DA BİTER

Dünya Sağlık Örgütü’nün dün yaptığı, “ABD koronavirüsünün yeni merkez üssü olabilir” açıklamasının ardından Pentagon’dan flaş bir açıklama geldi… Pentagon, koronavirüsünün ülkede birkaç ay sürmesini beklediğini duyurdu. Yapılan açıklamada Pentagon yetkilileri, haziran-temmuz aylarında virüsün sona ereceğini öngördüklerini dile getirdi. New York Valisi Andrew Cuomo, New York’ta her 3 günde bir vaka sayısının ikiye katlandığını açıkladı.

Avrupa’da salgından İtalya ile birlikte en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya, NATO’ya çağrıda bulundu. İspanyol yetkililer, NATO’dan insanı yardım çağrısında bulunarak askeri güçlerin bölgeye getirilmesini talep etti.