Economist: Türkiye Diktatörlüğe Sürükleniyor - Kozmopolitik

 Economist: Türkiye Diktatörlüğe Sürükleniyor

Britanya’nın önde gelen dergilerinden Economist, ‘partili cumhurbaşkanlığı’nı hedefleyen anayasa değişikliği referandumunu kapağına taşıdı: “Türkiye diktatörlüğe sürükleniyor.”

Diken'in haberine göre; Derginin referandumdan iki gün önce yayınlanacak sayısının kapağında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı kullanılırken yazıda, “Recep Tayyip Erdoğan’lı yıllar geçiren Türkiye geriye gidiyor. Bu hafta sonu bunun doğruluğu ortaya konmaya başlanabilir” dendi.

Türkiye, 21’inci yüzyıl sultanıyla karşılaşabilir’
Sandıktan ‘Evet’ çıkmasının muhtemel olduğunu ama bunun kesinlikten uzak olduğunu belirten dergi, “Güçlü bir başkanda sorunlu bir şey yok ama Türkiye’nin yeni anayasası epey ileri gidiyor. Ülke parlamentonun asgari ölçüde zaptedebileceği bir 21’nci yüzyıl sultanıyla karşılabilir. Evet, Türkiye’i Erdoğan’ın seçilmiş diktatörlüğüne mahkum edecektir” ifadelerini kullandı.

‘Yeni sistem Macaristan ve Rusya’ya benziyor’
Türkiye’nin ekonomiden siyasete, dış politikadan hukuka farklı alanlarda sorunlar yaşadığını belirten dergi, yeni anayasanın ‘liberal olmayan bir demokrasi’yi ortaya koyacağını kaydederken, yeni sistemi Macaristan’a ve Rusya’ya benzetti.

‘Erdoğan bir gün sahneyi terk edecek’
Yeni anayasanın kabulü halinde Türkiye’nin bir daha asla istikrarlı bir ülke olmayacağını belirten Economist, darbe girişiminin ardından başlatılan kitlesel tasfiye operasyonlarına geniş yer ayırırken, şu ifadeleri kullandı: “Hata siyasal İslam’ın kendisinde değil. Pek çok AK Partili yeni anayasadan memnun değil. Hata, Erdoğan’da ve yakın çevresinde. Erdoğan her ne kadar dindar biri olsa da, yeni çıkmış bir İslamcıdan ziyade eski moda bir otoriter olarak görülüyor. Bu ayrımın AK Parti ya da İslamcı bir parti için önemli olmasının sebebi, bunun Türkiye’nin demokrasisine bağlı oluşu. Ancak Erdoğan bir gün otoriter içgüdülerini de alıp sahneyi terk edecek.”

‘Erdoğan kaybederse Türkiye’nin geleceği zor olacak’
Derginin kapak yazısı şu ifadelerle son buluyor: “Türkiye 16 Nisan’dan sonra da odakta olmaya devam edecek. Eğer Erdoğan kaybederse, Türkiye zor bir geleceğe sahip, zor bir müttefik olacak. Fakat kazanırsa, seçilmiş bir diktatör olarak ülkeyi yönetecek.”