Edip Akbayram Umut Nöbeti'nde - Kozmopolitik

 Edip Akbayram Umut Nöbeti'nde

Tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşması için Silivri Cezaevi önünde tutulan, 'Umut Nöbeti'ni bugün yazar-sendikacı Yaşar Seyman ile İstanbul Tekel Gazete Bayileri Odası Başkanı Ferihan Karasu devraldı. Nöbetin öğlenden sonraki bölümünü ise ünlü sanatçı Edip Akbayram eşi Ayten Akbayram ile birlikte tuttu.

BU ÜLKENİN SANATÇISI OLARAK BUNLARIN BİRAN ÖNCE SON BULMASINI İSTİYORUM
Türkiyede basın özgürlüğüne çok yoğun baskı olduğunu belirten Edip Akbayram, Bunun en somut örneği Can Dündar ve Erdem Gül. Bunların dışında cezaevlerinde tutulan bir sürü basın emekçisi arkadaşımız var. Bu ülkenin sanatçısı olarak bunların biran önce son bulmasını istiyorum. Çünkü bu Türkiyenin bir ayıbıdır bence. Bütün dünyaya rezil olduk. Yargının başında bulunanların biran önce Türkiyenin bu ayıbını kaldırmaları gerekir diye bu Umut Nöbetinde bugün buradayım dedi.

Başımızı hiçbir zaman öne eğmedik ve hiçbir zaman da eğmeyeceğiz diyen Akbayram, Ben buradan tutuklu bulunan Can Dündar, Erdem Gül ve tüm tutuklu gazeteci arkadaşlarımıza moral için bir dörtlük armağan etmek isterim diyerek Adırma Gönül şarkısını söyledi.

KAYIP KIZIMI BULMAYA GELDİM
Eşini yalnız bırakmayan Ayten Akbayram ise, "Ben bugün buraya kayıp kızımı bulmaya geldim. Elinde terazisi, gözleri kapalı kayıp bir kızım var. Onu arıyorum. Gören, bilen, duyan varsa haber versin. Onu bulduğumuzda ve gözlerini açtığımızda bütün özgürlükler beraberinde gelecek. Adalet arıyorum diye konuştu.

Özkan ARSLAN-Yaşar KAÇMAZ/İSTANBUL, (DHA)