Ekrem İmamoğlu, 19 Yıl Sonra Bir İlki Gerçekleştirdi - Kozmopolitik

 Ekrem İmamoğlu, 19 Yıl Sonra Bir İlki Gerçekleştirdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 50. İBB ve 34'ncü 23 Nisan koşularını Veliefendi Hipodromu'nda izledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 50. İBB ve 34'ncü 23 Nisan koşularını Veliefendi Hipodromu'nda izledi.

Hipodromda yarışları takip eden vatandaşlar, İmamoğlu'na sevgi gösterilerinde bulundu. İmamoğlu'na gösterilen ilgi, hipodrom dışında da devam etti.

İBB Koşusu'nu son olarak 19 yıl önce Ali Müfit Gürtuna yerinde izlemişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 50. İBB Kupası ve 23 Nisan Kupası'nı yerinde izlemek için Veliefendi Hipodromu'na geldi.

İmamoğlu'nu, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Başkanı Serdal Adalı ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. İmamoğlu'na, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu eşlik etti.

Yarışları izlemek için şeref tribünündeki yerini alan İmamoğlu, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. ''Ekrem Başkan'' tezahüratını yapan yarış severler, İmamoğlu'na, ''Her şey çok güzel olacak Başkanım'' şeklinde seslendi.

Bir vatandaş, ''Sen bizi güldürdün, Allah da seni güldürsün'' diyerek İmamoğlu'na sevgisini gösterdi. İmamoğlu da kendisine gösterilen ilgiye, vatandaşlara el sallayarak karşılık verdi.

''ZAFER ATEŞİ'' KAZANDI!

İlk olarak 50. İBB Koşusu koşuldu ve yarışı, jokey Özcan Yıldırım'ın idaresindeki 6 numaralı ''Zafer Ateşi'' isimli İngiliz atı kazandı.

''Zafer Ateşi''nin sahibi Bedri Akbulut, şampiyonluk kupasını İmamoğlu'nun elinden aldı. Kupa törenini izleyen yarış severler, İmamoğlu'na sevgi gösterilerine burada da devam etti.

İmamoğlu, daha sonra 34'ncü 23 Nisan Koşusu'nu izledi. Bu yarışı, yine 6 numaralı ''Civan Tay'' isimli Arap atı, jokeyi Hışman Çizik idaresinde kazandı. Atın sahibi Mücahit Yıldızhan, kupasını minik öğrencilerin elinden aldı.

Özel bir anaokulunda eğitim gören çocuklar, İmamoğlu ile fotoğraf çektirdi. İmamoğlu'na gösterilen ilgi, hipodrom dışında da devam etti.

Cep telefonlarını hazırlayan vatandaşlar, İmamoğlu'nun çıkışı ile birlikte İBB Başkanı'yla fotoğraf çektirebilmek için birbirleriyle yarıştı.

Vatandaşlar, ''Hak, hukuk, adalet'' sloganını atarak, İmamoğlu'na alkışlarla destek verdi. Bu sırada çevik kuvvet polislerinin güvenlik önlemi alması dikkat çekti.

"VELİEFENDİ İSTANBUL'UN ÖNEMLİ BİR PARÇASI"

Yarışların ardından DHA'ya konuşan Ekrem İmamoğlu, "Veliefendi İstanbul'un markası bir alan. Hipodrom, buradaki yarışlar, gelenekler bu kadar değerli bir sürecin içinde İBB koşusu olduğunu duyunca mutlaka katılmak istedim. Bu görevi aldığımızın birkaç gün sonra geliştiği için, var olan sisteme eklendik ama seneye daha etkin bir günü nasıl tasarlarız diye mutlaka ortak hareket sözü aldık. Buranın hem İstanbul'a tanıtılması, hem hissedilmesi adına seneye işbirliği yüksek olacak inşallah" dedi.

İmamoğlu, "Geleneksel bir yarış ama ben mutlaka katılacağım. Bu katılım İstanbul'un bir ritüellerinden birisi olsun. O şekilde katılmayı istiyorum. Veliefendi İstanbul'un önemli bir parçası. Yarışlar yüz yılı aşkındır bu süreç var. O bakımda biz mutlak burada kentimizi ve geçmişimizi temsil etme adına burada olacağız ve o günü özel bir gün haline getireceğiz. Daha önce at yarışları izledim ama özel bir alakam olmadı. Ama atı çok severim. Asaleti, duruşu ve insanla olan bağını ve atın duyguları ve sezileri çok değerlidir. Evimin ve ofisimin bir köşesinde at tablom vardır ve çok severim." şeklinde konuştu.