Elçi Cinayetine İlişkin Görüntüler 20 Aydır Açılmadı - Kozmopolitik

  Elçi Cinayetine İlişkin Görüntüler 20 Aydır Açılmadı

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin Sur'daki tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaparken katledilmesinin üzerinden 20 ay geçmesine rağmen cinayetin failleri bulunamadı, olayı aydınlatabilecek görüntüler hala açılmadı, soruşturmada bugüne kadar 3 savcı değişti.

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Elçi cinayeti soruşturması ile ilgili konuştu. Elçi’nin bütün meslek yaşamını “faili meçhul” cinayetlerin aydınlatılmasına ve faillerin bulunmasına adadığını vurgulayan Özmen, “Elçi, birçok cinayeti aydınlattı. Ne yazık ki kendisi bir faili meçhul cinayetin ve kör bir kurşunun kurbanı oldu” dedi.

Dihaber'in aktardığına göre; Özmen, “Biz her hafta Cuma günü Diyarbakır Adliyesi önünde Tahir Elçi için adalet talep ediyoruz. Adalet haykırıyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra savcı ve hakimlerin ihraç edilmesinden dolayı Elçi soruşturmasında kayıp bir süre söz konusu. 2016 yılının Aralık ayından itibaren dosyaya yeni bir savcı atandı” diye konuştu.

‘DOSYANIN TAMAMI BİZE VERİLMEDİ’

“Tahir Elçi cinayeti dosyasının hızlı ve etkili bir şekilde yürütülmediğini her fırsatta dile getiriyoruz” diyen Özmen, şöyle devam etti: “Elçi’nin katledildiği 28 Kasım 2015’den bu yana soruşturma dosyası açısından yaşadığımız zorlukları özetleyecek olursak öncelikle, soruşturma dosyasında gizlilik kararı bulunmamasına rağmen ne yazık ki biz birkaç ay öncesine kadar soruşturma dosyasına ulaşamıyorduk. Yani o dönemin Cumhuriyet Başsavcısı ve soruşturma savcısı, yazılı ve sözlü taleplerimize rağmen soruşturma dosyasındaki mevcut, bilgi ve belgelerin tamamı bize verilmedi. İkincisi ise, Adalet Bakanlığı ve bakanlık yetkilileriyle hem Diyarbakır’da hem de Ankara’da yapmış olduğumuz görüşmelerde soruşturma dosyasının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ve Diyarbakır Barosu tarafından koordineli bir şekilde yürütüleceği konusunda bir söz almıştık. Ama geçmişte ne yazık ki bu da gerçekleşmedi. Müşteki ve mağdur taraf olmamıza rağmen dosyanın tamamı bizim ile paylaşılmadı.”

‘ŞÜPHELİ POLİSLERDEN TANIK İFADESİ ALINDI’

Elçi cinayeti ardından delillerinin tamamının olay yerinden toplanmamış olması ve orada bulunan polislerin tanık sıfatıyla ifadelerinin alınmasının soruşturmaya olumsuz yansıdığını vurgulayan Özmen, “Orada silah kullanan polisler Tahir Elçi cinayeti açısından makul şüphelilerdir. Ama o dönem soruşturmayı yürüten savcı, polislerin tamamını tanık sıfatıyla ifadelerini aldı. Bu ifadelerini incelediğimiz zaman olayı çıkartacak, sorgulayıcı herhangi bir soru da yok. Tabiri caizse verdiği ifadeler birbiriyle tıpa tıp aynı. Onun ötesinde Elçi’nin öldürülmesinden 15 gün sonra olay tutanağında ismi ve imzası bulunmayan ancak basına yansıyan görüntülerden orada olduğunu tespit ettiğimiz bir polisi tespit ettik. Bunu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdik. Olay yerinde olmasına rağmen olay tutanağını imzalamamış bir polis var. Biz bunu görüntülerle somut bir şekilde ortaya koyduk. Bu kişi ifadeye çağrıldı, tanık sıfatıyla ifadesi alındı” dedi.

POLİS KAMERASINDA 17 SANİYELİK KESİNTİ

Elçi’nin katledildiği olay yerini gördüğü düşünülen ve davanın en önemli delilleri arasında yer alan Mardin Kebap Evi’ne ait güvenlik kamerası görüntülerini halen izleyemediklerini belirten Özmen, bu görüntüleri kendilerinin savcılığa bildirdiğini ancak neredeyse üzerinden 20 ay geçmesine rağmen Adli Tıp Kurumu’na giden Mardin Kebap Evi kamera görüntülerinin hala izleyebilecekleri bir formata "çevrilmediğine" işaret etti. Özmen, “Hard disk hataları, birçok tipik mesele Adli Tıp tarafından ileri sürülerek, 20 ay çözülemeyen bir video kaydından bir güvenlik kamerası kaydından bahsediyoruz” ifadelerini dile getirdi.

Polisin çektiği kamera kayıtlarında 17 saniyelik kesintinin araştırılması yönündeki taleplerine henüz bir cevap verilmediğini de aktaran Özmen, şöyle konuştu: “Biz polis kamerası ve hafıza kartının TÜBİTAK’a veya başka bir kuruma gönderilerek o görüntülerde herhangi bir silme veya oynama olup olmadığının tespitini talep etmiştik. Ne yazık ki bu taleplerimiz de yerine getirilmedi. Bu taleplerin yerine getirilip getirilmediği noktasında bize herhangi bir bilgi verilmedi.”