Erdoğan: Gökçek İstifa Etmekte Direnirlerse Sonuçları Ağır Olur - Kozmopolitik

 Erdoğan: Gökçek İstifa Etmekte Direnirlerse Sonuçları Ağır Olur

Uzun süredir tartışma konusu olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve bazı AKP’li belediye başkanlarının istifa gündemine Erdoğan sert bir müdahalede bulundu.

AKP Genel Başkanlığı koltuğuna yeniden oturduğu günden bu yana parti içinde büyük bir tasfiye operasyonuna girişen Erdoğan, Ankara, Bursa ve Balıkesir’den istifa talebine henüz bir yanıt gelmemesine sinirlendi.

Polonya dönüşü uçakta gazetecilere açıklamada bulunan Erdoğan, “İstanbul’da Kadir Topbaş Bey, Çevre ve Şehircilik bakanımızın kendisiyle görüşmesine olumlu yanıt verdi, istifasını o şekilde gönderdi. Ardından Düzce’yle, genel başkan yardımcımız görüştü, o da istifasını verdi” diyerek ilk kez konu hakkında detaylı bilgi verdi.

Niğde Belediye Başkanı’nın da istifasını verdiğini ifade eden Erdoğan, “Şu anda Balıkesir’e istifasını verme talebimiz iletildi. Hakeza Melih Bey’e, kendisine bu durum iletildi. Bursa aynı şekilde. Bursa’yla da yarın büyük ihtimalle sayın başbakan veya ilgili genel başkan yardımcımız veya şahsım görüşeceğiz” dedi.

Güneş’te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Bunları yaparken bir şeyin gayreti içindeyiz: Bu makamlara bağımsız adaylar olarak gelinmiyor, bir partinin gösterdiği adaylar olarak geliniyor; bu görevleri biz asla terk edilmeyecek ilanihaye kalınacak koltuklar olarak göremeyiz. Dolayısıyla böyle bir adımın atılması gerektiği zaman, arkadaşlarımızın, ‘Ben, bu davanın elemanıyım, benim yetkili kurullarım madem ki böyle bir kararı vermişler, ben de ilgili merciye istifamı veririm’ demeleri lazım.İstifa, partiden ayrılmak değildir.”

Erdoğan, istifası istenen belediye başkanlarının istifa etmemekte direnmeleri durumunda ne olacağını soran gazetecilere, “Ben arkadaşlarımızın, öyle bir yola tevessül etmelerini düşünemem, düşünmek de istemem. Çünkü onun neticesi ağır olur” karşılığını verdi.