Erdoğan: Kılıçdaroğlu İspat Ederse İstifa Ederim - Kozmopolitik

 Erdoğan: Kılıçdaroğlu İspat Ederse İstifa Ederim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 16 Nisan’da referanduma gitmesi planlanan anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i fesih yetkisi olmadığını öne sürerek “Ey Kılıçdaroğlu, sen bunu ispat edersen ben cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim” dedi. Ancak önerilen başkanlık sisteminde bu yetki bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, başkanlık sisteminde verilecek fesih yetkisi ile ilgili açıklamasına yanıt verdi.

Erdoğan, 16 Nisan’da referanduma gitmesi planlanan anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i fesih yetkisi olmadığını iddia ederek “Ey Kılıçdaroğlu, sen bunu ispat edersen ben cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim” dedi.

Erdoğan, başkanlık sistemi önerisinde yer alan etkiyi reddederken, AKP'nin referandum kitapçığında da bu yetkinin bulunduğu kabul ediliyor.

Kitapçıkta "Fesih yetkisi yeni sistemde seçimlerin karşılıklı olarak yenilenmesi yoluyla gerçekleşebilecektir. TBMM 3/5 çoğunlukla, Cumhurbaşkanı da dilediği zaman bu yetkiyi tek başına kullanabilir." deniliyor.

Erdoğan, Büyükçekmece'de toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, fesih yetkisiyle ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı'nın Meclis'i fesih yetkisi yok, tamamen yalan. Ey Kılıçdaroğlu, sen bunu ispat edersen ben Cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim."