Erdoğan: Pers Milliyetçiliği Temelinde Yayılmacılık Söz Konusu - Kozmopolitik

 Erdoğan: Pers Milliyetçiliği Temelinde Yayılmacılık Söz Konusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunuyor.

NTV'nin canlı yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

  • Bu olayın Irak boyutu var. Telafer, Sincar olayı var, oralarda soydaşlarımız var. Musul'da soydaşlarımız var. Orada bir üs olarak çalışmalarını yitiren askerimiz var. Bu üssümüzde Ninova Muhafızları dediğimiz muhafızları yetiştirme çalışmaları devam ediyor. Musul bildiğiniz gibi ağırlıklı olarak Arap kardeşlerimizden oluşan bir yerdir. Bu üs bölgemiz olan bölge buraya çok yakın mesafededir. Orada 700'e yakın bir timimiz var. Onlar Ninova Muhafızları'nı yetiştirme çalışmalarına devam ediyor. Orada ciddi manada eğitim yaptılar. Zaman geldi, Peşmerge'ye yönelik de eğitimler yapıldı.
  • DEAŞ üst üste ciddi darbeler aldı.
  • Buradaki bir meselemiz de, Haşdi Şabi meselesi. Bu terör örgütü, Irak Meclisi'nden, "terör örgütü olmadığı" oylamasıyla geçti. Bu örgütü burada aktif olarak kullanmaya devam edecekseniz sıkıntı yaratır dedik. Burada bir işgal hareketinin kuvveti olacak. Telafer'de 400 bin Türkmen var. Bunlar Sünni olabilir, Şia olabilir. Sincar'da ise ikinci bir Kandil oluşturma gayreti var.
  • Irak'ta mezhebe dayalı olarak Pers milliyetçiliği temelinde yayılmacılık söz konusu.
  • Suriye'nin başında bulunan kişi aslında Şia değildir. O çok daha farklı.
  • Bütün bu yapı içerisinde, Suriye'de devam eden mücadele, DEAŞ devamlı zemin kaybediyor. Fakat merkezi yönetim kimin zemin kaybettiğine bakmıyor, ben ne kazanıyorum diye bakıyor.
  • Rakka'yı konuşuyorlar. Münbiç bitmedi ki Rakka başlasın. Gelin önce Münbiç meselesini bir halledelim. Eğer YPG ile birlikte operasyonu yapma planınız varsa, biz burada olamayız.