Erdoğan Üniversitelerin Bölünmesini Onayladı - Kozmopolitik

 Erdoğan Üniversitelerin Bölünmesini Onayladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 yeni üniversite kurulmasını öngören kanunu onayladı. Kanunla birlikte Türkiye’nin en köklü üniversiteleri de bölünecek.

Dördü vakıf 20 yeni üniversite kurulması için hazırlanan yasa tasarısı TBMM'de kabul edilerek, yasalaştı. Tasarı, İstanbul ve Gazi başta olmak üzere 13 üniversitedeki bazı fakülte ve bölümleri yeni kurulacak üniversitelere bağlıyor ve üniversite isimlerine değişiklikler getiriyor.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan'ın AKP'nin bir grup toplantısında Malatya'ya Turgut Özal Üniversitesi kuracaklarını açıklamasıyla tasarının önü açıldı.

Erdoğan konuşmasında Malatya'daki İnönü Üniversitesi'ni işaret ederek, "Mevcut üniversitenin, adını anmak istemiyorum, oradaki öğrenci sayısı fazla. Onu ikiye böleceğiz ve Turgut Özal Üniversitesi'ni kuracağız" ifadelerini kullanmıştı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Başbakan Binali Yıldırım'ın imzasıyla TBMM'ye gelmişti.

Üniversitelerinin bölünmesini istemeyen İstanbul, Gazi ve Anadolu Üniversitesi öğrencileri günlerce tasarıyı protesto ederek Meclist'ten geçmemesi yönünde çağrıda bulunmuştu.