Erdoğan Vatikan'da Papa İle Görüştü - Kozmopolitik

 Erdoğan Vatikan'da Papa İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Papa Francesco ile Vatikan'daki tarihi görüşmesi bu sabah gerçekleşti.

Erdoğan, 1959'dan beri Vatikan'da Papa ile görüşen ilk, 1960'te diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ise Vatikan'ı ziyaret eden tek Türkiye Cumhurbaşkanı oldu.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Vatikan'daki Papalık Sarayı'nın kütüphanesinde 09:30'da başlaması planlanan görüşme, Erdoğan'ın gecikmesi nedeniyle yaklaşık 20 dakika geç başladı. Papa'yı ziyaret eden liderler nadir olarak geç kalsa da bu konudaki rekor, 2013'teki ziyaretinde 50 dakika, 2015'teki ziyaretinde ise tam 70 dakika geç gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ait. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth de 2014'teki ziyaretinde yaklaşık 20 dakika gecikmişti.

Erdoğan'ın Papa ile görüşmesi yaklaşık 50 dakika sürdü. Papa'nın geçen yıl ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmesi de yaklaşık 30 dakika sürmüştü. Papa-Putin görüşmesi 50 dakika, 2014'teki Obama görüşmesi ile ise 1 saat kadar sürmüştü.

Görüşmenin sonunda Erdoğan Papa'ya, İstanbul panoramasının resmedildiği bir çini tablo ile ayrıca Mevlana'nın Mesnevisi ve Mevlana'yla ilgili birkaç kitap da hediye etti.

'BARIŞ MADALYONU' HEDİYESİ
Papa ise Erdoğan'a, üzerinde "barış meleğinin şeytanı boğarken görüldüğü" bir madalyon hediye etti. Papa'nın bu sırada "Bu madalyon, barış ve adalete dayalı bir dünyayı temsil ediyor" dediği duyuldu.

Erdoğan ise bu hediyeyi teşekkür ederek kabul etti.

Papa'nın diğer hediyeleri arasında Vatikan'daki San Pietro Bazilikası'nın gravürü, kendi yazdığı ekonomik adaletsizlik ve çevre sorunları hakkındaki genelgesi "Laudato Si" ve Dünya Barış Günü için yayımladığı "göçmenler ve mülteciler" konulu mesajı da yer aldı.

Papa ile Erdoğan'ın tercümanlar eşliğinde başbaşa yaptığı görüşmenin ardından Papa Türk heyetini de selamladı.

Papa, heyetin ayrılmasının ardından Erdoğan ve eşine salonun kapısına kadar eşlik etti. Bu sırada Emine Erdoğan'ın İngilizce olarak "Nice to meet you" (Sizinle tanıştığıma memnun oldum) dediği duyuldu. Papa'nın cevabı duyulamazken Erdoğan da Türkçe olarak "Biz de dua bekliyoruz" dedikten sonra salondan ayrıldı. Papa hemen her görüşmesinin sonunda konuklarına "Lütfen benim için dua edin" diyor.