Ermenistan'dan T├╝rkiye'te AEB Vetosu - Kozmopolitik

 Ermenistan'dan T├╝rkiye'te AEB Vetosu

Ermenistan D─▒┼či┼čleri Bakan Yard─▒mc─▒s─▒ ┼×avar┼č Koçaryan, Türkiye'nin Avrasya Ekonomik Birli─či'ne (AEB) üye olma iste─činin absürd oldu─čunu söyledi.

Ekonomi Bakan─▒ Nihat Zeybekci'nin Almanya Ba┼čbakan─▒ Merkel'in Gümrük Birli─či ç─▒k─▒┼č─▒na yan─▒t verirken Avrasya Gümrük Birli─či'ne üye olmak için gerekli temaslar─▒n ba┼člat─▒laca─č─▒n─▒ belirtmesini de─čerlendiren Koçaryan, Ankara'n─▒n iste─čini absürd buldu─čunu ifade etti.

Ermeni bas─▒n─▒na konu┼čan Koçaryan, "Öncelikle, Avrasya Ekonomik Birli─či anla┼čmas─▒, AEB'nin gümrük bölgesine kat─▒lmay─▒ öngörmüyor. Dahas─▒, Türkiye ile AEB aras─▒ndaki tek kara s─▒n─▒r─▒ olan Ermenistan s─▒n─▒r─▒n─▒ tek tarafl─▒ olarak kapatan Ankara'n─▒n AEB'nin gümrük bölgesine kat─▒lmaktan söz etmesi absürd" dedi.

Merkel'in "Türkiye ile Gümrük Birli─či anla┼čmas─▒n─▒ güncellemeyi dü┼čünmedikleri" yönündeki aç─▒klamas─▒na yan─▒t veren Ekonomi Bakan─▒, Avrasya Gümrük Birli─či'ne üye olmak istediklerini ve konuyla ilgili temaslar─▒n bu y─▒l ba┼člayaca─č─▒n─▒ duyurmu┼čtu.