Eski CIA yetkililerinden Türkiye'deki darbecilere tavsiyeler - Kozmopolitik

 Eski CIA yetkililerinden Türkiye'deki darbecilere tavsiyeler

Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin ardından, eski CIA yetkilileri "nasıl darbe yapılması gerektiğine dair tavsiyeler" verdi.

15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminin ardından, CNN'de konuşan eski CIA yetkilileri, "nasıl darbe yapılması gerektiğine dair tavsiyeler" verdi.

ABC gazetesi'nin Huffington Post'a dayandırdığı habere göre eski CIA çalışanı Robert Baer, CNN sunucusu Anderson Cooper'a Türkiye'deki darbe girişiminin "profesyonelce yapılmadığını" söylerken, kendisinin "daha önce darbelere katıldığını" belirtti.

Baer, "CNN Türk'ü almalıydılar ve orayı ilk dakikalarda kapatmalıydılar. Radyo istasyonları, sosyal medya ve interneti de. Erdoğan'ı tutuklamalasalar bile bunların hepsini baştan yapmalıydılar" dedi.

'YARIN BAŞKA BİR GÜNDÜR'

Baer, geçtiğimiz aylarda "Türk ordu yetkilileriyle darbe ihtimalini konuştuğunu" da söyleyerek, bu yetkililerin kendisine "kesinlikle darbe olmayacağını" söylediğini aktardı.

Eski CIA yetkilisi "eğer Türk ordusu, bu unsurlar, halkla savaşmak istiyorsa bu iç savaş anlamına gelir. Bugün öyle görünmüyor ama yarın başka bir gündür ve kesinlikle Türk ordusu ya da hükümeti emin değil" dedi.