Faik Tunay Muhalif Çizgi'nin Sorularını Yanıtladı - Kozmopolitik

 Faik Tunay Muhalif Çizgi'nin Sorularını Yanıtladı

Rasim Şişman'ın hazırlayıp sunduğu, gündeme ve politikaya dair konuların konuşulduğu video röportaj kanalı Muhalif Çizgi'nin bu bölümkü konuğu CHP eski milletvekili Faik Tunay.

"Gençler umuda oy veriyor. Gençler hayale oy veriyor" diyen Tunay, "Her seçim döneminde yaklaşık 2,5-3 milyon yeni genç seçmen oy veriyor. Bugün, 1 Kasım seçimlerinde oy kullanacak gençlerin % 99,9'u Özal'ı bilmiyor, Erdal İnönü'yü bilmiyor, Kenan Evren'i bilmiyor, Mesut Yılmaz'ı bilmiyor, Tansu Çiller'i bilmiyor... Yani şunu anlatmak istiyorum; siyaset hızla değişiyor. Yeni gençler geldiği zaman karşısındaki modellere bakıyor. Gençler genç istiyor, gençler iyi konuşan istiyor, gençler iyi hatip istiyor, gençler özgürlük istiyor.." diyerek Türkiye siyasetini değerlendirdiği program Muhalif Çizgi youtube kanalından yayınlandı.

Parti içi demokrasi tartışmalarının da yapıldığı programda Faik Tunay, Rasim Şişman'ın "neden aday gösterilmediniz?" sorusunu "onu Kemal Kılıçdaroğlu'na sormak lazım. Onu Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanındaki Erdoğan Toprak'a sormak lazım, onu Gürsel Tekin'e sormak lazım" diyerek yanıtladı.

Faik Tunay, bir röportajda "CHP'li değilim" dediği iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada konuya şu sözlerle açıklık getirdi: "en son soru da şuydu: 'İlçe Başkanı sizin için Faik Tunay bizim milletvekilimiz değil. Biz onu kabul etmiyoruz dedi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?' dedi. Ben de dedim ki: 'çok doğru söylemiş. Onun zihniyetinde olan insanlar Cumhuriyet Halk Partisi'nde fazlaysa, ben kesinlikle ve kesinlikle Cumhuriyet Halk Parti'li değilim. Olmayı da kabul etmiyorum."

Muhalif Çizgi Nedir?

Yayın hayatına 2015 yılında başlayan, gündeme ve politikaya dair konuların tanınmış isimlerle konuşulduğu video röportaj kanalı Muhalif Çizgi, Rasim Şişman tarafından hazırlanan ve sunulan bölümlerle yayın hayatına devam ediyor.