Fındık Üreticileri Ankara'ya Yürüyecek - Kozmopolitik

 Fındık Üreticileri Ankara'ya Yürüyecek

Tüm-Köy-Sen'in Ordu şubesinin çağrısıyla bir araya gelen fındık üreticileri, Tahıl Mahsülleri Ofisi'ni (TMO) protesto ettiklerini ve Ankara'ya yürüyüş kararı aldıklarını açıkladı.

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesi, Tahıl Mahsülleri Ofisi (TMO) ve hükümeti protesto etmek için Tahıl Pazarı Meydanı'nda ellerinde fenerlerle basın açıklaması yaptılar.

Evrensel'de yer alan habere göre, “Gündüz gözüyle fenerle Hükümeti ve TMO’yu arıyoruz” dövizleri taşıyan fındık üreticileri, muhattap bulabilmek için Ankara'ya yürüyüş kararı aldıklarını açıkladılar.

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra tarafından yapılan açıklamada üretici için bıçağın kemiğe dayanmış olduğu ifade edildi ve şunları söyledi: "Yıllardır oyalanmaktan bıktık, verilen sözlerin unutulmasını kabul etmiyoruz. Kış, yaz, soğuk, sıcak demedik, yağmurun, güneşin altında çalıştık. Emek verdik. Ürünümüzü pazara hazır hale getirdik. Kimimiz çaresizlikten dolayı ürününü pazara indirdi. Yazıklar olsun ki bu durumdan utanmayan, yüreği sızlamayan yöneticilerimiz var. Her yıl mağdur edildik ama bu yılki gibisi olmadı. TL değer kaybediyor. Ülke tarımı tamamen tarım ve gıda tekellerinin eline geçmiş. Zamlar peş peşe gelmeye başladı. Ürünümüzün değerini alamadığımız yetmiyormuş gibi zamlarla yoksullaşmamız hızlandırıldı."

İki üç gün içinde hükümetin fiyat açıklamaması durumunda Ankara yürüyüşüne başlayacaklarını belirten Sağra şu bilgileri verdi: "Üretici köylü şov değil, emeği ve ürünü için mücadele istiyor. Bu nedenle Tüm Üretici Köylü Sendikası olarak muhatabımız olan Bakanlıkla görüşmeye karar verdik. Pazartesi günü saat 12.30’da Tahıl Pazarı’ndan, yani buradan Ankara yürüyüşünü başlatacağız. Fındık mitingleri yapıldı, bugünden sonra mitingin anlamı da kalmadı. Yapılmayan üretici köylünün Ankara yürüyüşü kalmıştı, onu da biz başlatıyoruz. Yürüyüşe katılmak isteyen arkadaşlar isimlerini bize yazdırabilirler. İl ve ilçelerde yürüyerek, diğer bölümlerde araçlarla devam edeceğiz. Amacımız Ankara’ya bir an önce ulaşmak, taleplerimizi oradan haykırmak. Sorunların çözümü kolay ama işi yokuşa sürenlere karşı da yapabileceklerimiz var. Oturup bekledikçe daha fazla zarar görüyoruz. Sendikaları, partileri, dernekleri, odaları haklı davamızda yanımızda görmek istiyoruz. ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’ anlayışıyla hareket etmek zorundayız."