Fransa'da Macron’a Karşı İlk Grev - Kozmopolitik

 Fransa'da Macron’a Karşı İlk Grev

Fransa’da sendikalar, Cumhurbaşkanı Macron’un Meclisi paypas ederek kararname ile çıkarmaya hazırlandığı iş yasası reformuna karşı greve çıktı.

Fransa’da sendikalar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Meclisi baypas ederek kararname ile çıkarmaya hazırlandığı iş yasası reformuna karşı eylemlere başladı.

İlk grev bugün gerçekleştiriliyor. Tren işletmelerindeki grev nedeniyle başta Paris olmak üzere büyük şehirlerde ulaşım sekteye uğradı. Bazı yerlerde trenlerin yarısı çalışmadı. Ryanair havayolu şirketinde ise yer hosteslerinin çalışmaması nedeniyle şu ana kadar en az 110 sefer yapılamadı.

Grev ile birlikte ülke çapında 200 miting ve yürüyüş düzenleniyor.

En büyük yürüyüş ise öğleden sonra Paris’te başladı.

Protestolar CGT sendikası tarafından organize ediliyor. CGT Başkanı Philippe Martinez de, Macron’un iş yasası değil, patronlara her türlü yetki veren bir yasa çıkardığını söyledi.

Macron, Fransa’da artan işsizlikle mücadele adına patronların işçi çıkarmasını kolaylaştıracak ve tazminatları sınırlayacak bir iş yasası çıkarmayı planlıyor. Yasa, Almanya’da 2010 yılında uygulamaya sokulan Ajanda 2010 örnek alınarak hazırlandı.

SON KALAN HAKLAR DA YOK EDİLİYOR!

Buna göre sendikaların yetki ve hakları azaltılacak, işsizlere sunulan her işi almaları yönünde baskı yapılacak, prekarite yaygınlaştırılacak, işçi atmalar kolaylaştırılacak, işçi ücretleri kolayca azaltılabilecek.

2016 yazında da Macron’un halefi François Hollande’ın parlamentoyu hiçe sayarak kararname ile çıkardığı iş yasası sendikaların tepkisiyle karşılaşmış, grevler, yürüyüş ve mitingler yapılmıştı.