Geleneksel Yağlı Güreşe İBB Engeli - Kozmopolitik

 Geleneksel Yağlı Güreşe İBB Engeli

Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsünün yapılması planlandığı Yağlı Güreş Musabakaları , Büyükşehir Belediyesi engeli nedeniyle iptal edildi. Yakuplu Haramidere yapılması planlanan musabakaya sayılı günler kala İBB’nin musabaka yapılacağı alana izin vermemesi nedeniyle bu yıl iptal edildi.

Önceki dönemlerde Orman Bakanlığı kontrolünde olan ve her yıl müsabakaların yapıldığı Yakuplu Haramidere Koruluğu’nun İBB’ye verilmesinin ardından müsabakanın yapılmayacağı duyuruldu. Musabakaya sayılı günler kala bu iptalin gerçekleştirildiğini vurgulayan Güreş Ağası Ufuk İnan, konuya dair büyük üzüntü duyduğunu yaptığı basın açıklamasında anlattı.

“Önümüzdeki yıllarda yolumuza devam etmek için şimdiden çalışmaya başlayacağız”
Hiçbir gerekçe gösterilmeden müsabakanın iptal edildiğini belirten İnan, "Ata sporumuzu yapmamız ve bu kültürü, geleneklerimizi yeni nesille sevdirme çabamız maalesef siyasi saiklerle engellenmiştir. Güreş, göçebe pek çok toplumda olduğu gibi binlerce yıldır Türk toplumunda da büyük karşılığı olan bir spor haline gelmiştir. Güreşte; cesaret, güç, mertlik, dürüstlük, çeviklik ve beceri gibi özelliklerin bulunması ve Türk karakterine çok uygun bir spor dalı olması nedeniyle atalarımızdan günümüze kadar tüm Türk toplumlarında sevilmiş ve önemsenmiştir. Hem kültürümüzün bir parçası, hem de geleneği olan güreş sporu içinde belki de Yağlı Güreşler en çok ilgi ve beğeni toplayan branştır. Bugün ülkemizin yurtdışı tanıtımlarında bile er meydanında yağlı güreş yapan pehlivanlar gösteriliyor. 657 yıllık bu gelenek ülkemizdeki milyonların yanı sıra yurtdışından gelenler tarafından bile büyük ilgi ve alaka ile takip ediliyor" diye konuştu.

Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirmek üzere hazırlıklarına aylar öncesinden başladıklarını vurgulayan İnan, "Üzülerek bildirmek isterim ki bunca ısrarımıza rağmen İBB kesin bir dille bu çayırı vermeyeceğini söylemiştir. Bu anlamsız ret nedeniyle maalesef bu yıl 3.sünü gerçekleştirmeyi planladığımız Yağlı Güreş turnuvamızı iptal etmek durumunda kaldık. Ben tüm güreş camiasından ve güreşseverlerden bu tavrı her zaman hatırlamalarını rica ediyorum. Kuşkusuz bir kararla ata sporumuza veda edecek değiliz. Önümüzdeki yıllarda yolumuza devam etmek için şimdiden çalışmaya başlayacağız. Son olarak İBB’yi siyasi gerekçelerle ata sporumuza karşı olan bu tavrı nedeniyle kınıyorum" şeklinde söylemde bulundu.

Neden? Yanıt yok
Güreş Ağası İnan, sözlerine Beylikdüzü Belediyesi'nin farklı siyasi görüşte olmasına tahmmül edemeyenler olduğunu belirterek, "Aslında yanıt belli. Beylikdüzü Belediyesi'nin farklı siyasi görüşte olmasına tahammül edemiyorlar. Bu tahammülsüzlük zaten kentte atılacak pek çok adımı engellemeye çalışarak kendini göstermişti. Ama inanın, bu tahammülsüzlüğün Türk tarihinden gelen yiğitlik ve mertlik timsali Yağlı Güreşleri de kapsayacağını hayal bile etmemiştim" şeklinde ifade etti.

Güreş Ağası Ufuk İnan sözlerine şöyle devam etti:
"Kendine, Milliyetçi muhafazakar diyenlerin, tarihimizin ve kültürümüzün bu önemli geleneğinin yaşatılmasını yaygınlaştırmak yerine adeta yok etmeye çalışmasını dehşetle izliyorum. Bakın değerli basın mensupları, bu siyasi ayrımcılık sadece Beylikdüzü’nde yapılmıyor. Allahaşkına 657 yıllık Kırkpınar Yağlı Güreşlerine katılan hangi devlet büyüğünü gördünüz? Edirne’de bile kent yönetimi farklı bir partide olduğu İçin koskoca Kırkpınar’a bile siyasi ambargo konuyor farkında değil misiniz? Golf turnuvalarına , pop müzik festivallerine katılan değerli bakanlar ve devlet büyükleri her nedense 657 yıllık Kırkpınar’a gitmiyor.

Yağlı Güreş düşmanlığı Kırkpınar’dan Beylikdüzü’ne sıçramıştır. Anlaşılan İBB ve siyasi iktidar bu anlamsız düşmanlığı yaygınlaştıracak. Siyasi kararlar ile atasporumuzu genç nesillerin baştacı yapmasını engelleyecekler. Bu izahı olmayan bir mantıktır.

Burdan üzülerek bildirmek isterim ki bunca ısrarımıza rağmen İBB kesin bir dille bu çayırı vermeyeceğini söylemiştir. Bu anlamsız ret nedeniyle maalesef bu yıl 3. sünü gerçekleştirmeyi planladığımız Yağlı Güreş turnuvamızı iptal etmek durumunda kaldık. Ben tüm güreş camiasından ve güreşseverlerden bu tavrı her zaman hatırlamalarını rica ediyorum.

Kuşkusuz bir kararla atasporumuza veda edecek değiliz. Önümüzdeki yıllarda yolumuza devam etmek için şimdiden çalışmaya başlayacağız. Son olarak İBB’yi siyasi gerekçelerle atasporumuza karşı olan bu tavrı nedeniyle kınıyorum."

“Yağlı Güreşlerin olmaması İBB’ye zarar”
Bu alanda Yağlı Güreşlerin yapılmamasının hiçbir gerekçesinin olmadığını söyleyen İBB ve Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi Av. Doğan Subaşı, “Bir hukukçu olarak söylüyorum ki idare yaptığı her eylemin gerekçesini açıklamak zorundadır, anayasamız bunu emreder. Keyfi bir şekilde izin veriyorum ya da vermiyorum denemez. Biz Beylikdüzü olarak Yağlı Güreşlere sahip çıkalım. Bizim yağlı güreşleri yapacağımız çok alanımız var. Ancak keşke bunu bize daha öne söyleselerdi, bizde önlemimizi alarak farklı bir alan arayışına girerdik. Sonuç olarak bu Yağlı Güreşleri bu yıl yapamamış olmak bize değil Büyükşehir’e zarardır.” şeklinde konuştu.

Geleneğimizin Yaşaması Engellendi
Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise konu ile ilgili açıklamasında, "Güreşe mertlik, dürüstlük, centilmenlik rakibe saygı gibi kavramları Türk Milletinin özelliklerine birebir uyduğu için Ata Sporumuz adı verilmiştir. Atalarımızdan devraldığımız ve torunlarımıza aktaracağımız bu geleneğin siyasete alet edilerek, benden olmayanın, benimle aynı siyasi görüşte olmayanın gelenekleri yaşamasına bile izin vermem diyen ve bu yıl 3.'sünü düzenmeyi planladığımız Beylikdüzü Yağlı Güreşleri için güreş alanı tahsisine izin vermeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni kınıyorum. Beylikdüzü halkının mücadelesiyle özel şahıslara devredilmesi önlenerek kamuya mal edilen Yakuplu Haramidere Koruluğu yine Beylikdüzü halkınındır. Yapılan bu yanlış uygulamadan en hızlı şekilde geri dönülerek halka ait olanın halkın tasarrufuna bırakılmasını diliyorum" dedi.