‘Genel başkanımızı Linç Etmek İsteyenlere Mesajınızı Verdiniz Demek Ne Anlama Gelmektedir. Bu Nasıl Cümledir!’ - Kozmopolitik

 ‘Genel başkanımızı Linç Etmek İsteyenlere Mesajınızı Verdiniz Demek Ne Anlama Gelmektedir. Bu Nasıl Cümledir!’

CHP, Ankara Çubuk'ta Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik gerçekleşen linç girişimine karşı 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’ta asker cenazesinde linç girişimine uğramasına karşı tepkiler devam ediyor.

Yüzlerce CHP’li, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı ve linç girişimini protesto etmek için Taksim’deki Şişhane Meydanı’nda bir araya geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını talep eden dövizler taşıyan vatandaşlar, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı.

CHP İl Örgütü’nün çağrısıyla düzenlenen eyleme TTB, İHV, TMMOB, KESK, DİSK, Şehir Dul ve Yetimler Derneği ve Mazlum-DER’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü ve vatandaşlar da destek verdi.

Protestonun gerçekleştiği alandaki otobüsten yapılan anonslarda Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı kınanırken, vatandaşlardan ‘Hacı Bektaşi dilinden’ uzaklaşmama çağrısı yapıldı.

‘Seçim zaferinin isimsiz mimarı’ olarak anons edilen CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun konuşma yapmaya diğer partilerin il başkanlarıyla birlikte çıktı. Dünkü saldırının sadece Kılıçdaroğlu’na yönelik olmadığını belirten Kaftancıoğlu, şehit ailesine de saygısızlık yapıldığını söyledi.

"İçişleri Bakanı derhal istifa etmelidir"

Kaftancıoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine kimler hakaret ve tehditlerde bulundularsa bu saldırının altyapısını hazırlayanlar, onlardır.

Sevgili İstanbullular, topluma kin ve nefret tohumu eken dilin sahipleri, yapılan bu hain saldırıda pay sahibidir.

Ülkeyi korku ve terör ortamına sürükleyenlere karşı son derece uyanığız, buna fırsat vermeyeceğiz.

İçişleri Bakanı derhal istifa etmelidir.

(Hulusi Akar’a) Genel başkanımızı linç etmek isteyenlere mesajınızı verdiniz demek ne anlama gelmektedir. Bu güruh ne mesaj vermektedir, bu nasıl cümledir!

Şunu ifade etmek isterim ki, bizler soğukkanlılıkla bu oynanmak isteyen oyunu bozacak güçteyiz, bizler Kuvayi Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’yiz.

Genel başkanımızı devletin kurumları koruyamıyorsa, CHP örgütü onu koruyacak güçtedir.

Bundan sonra İstanbul örgütümüz, halkla birlikte İstanbul’da genel başkanımızı koruyacaktır.

İmamoğlu: Aman içinizde kin duymayın

Kaftancıoğlu'ndan sonra konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da şu ifadeleri kullandı:

Bu hareketi yapan bir vatandaş topluluğu değildir; tasarlanmış bir iştir. Aman içinizden kin duymayın, bizim vatandaşımız, 82 milyon adam gibi adamdır.