General ve Amiraller TBMM'ye Makam Aracıyla Giremeyecek - Kozmopolitik

 General ve Amiraller TBMM'ye Makam Aracıyla Giremeyecek

TBMM'ye aranmadan makam araçlarıyla giren üst düzey bürokratların yer aldığı liste yenilendi. Buna göre vali yardımcıları, kaymakamlar, hâkim ve savcılar ile kuvvet komutanları dışındaki general ve amiraller makam araçlarıyla Meclis yerleşkesine giremeyecek.

TBMM Güvenlik Yönetmeliği'nin ekinde yer alan "Güvenlikten Muaf Makam Sahipleri" listesi yenilendi.

sol'daki habere göre; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı TBMM Başkanlık Divanı Toplantısı'nda, bu liste gündeme gelmiş ve tartışıldıktan sonra, Meclis güvenliği açısından kapsamının daraltılması gerektiği vurgulanmıştı. Başkanlık Divanı toplantısından sonra TBMM İdare Amiri ve AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu başkanlığında toplanan Meclis Güvenlik Koordinasyon Kurulu, bu listeyi güncelleyerek kapsamını daralttı.

Daha önce listede yer aldıkları için, makam araçlarıyla aranmadan Meclis yerleşkesine giren makam sahipleri arasında yer alan vali yardımcıları, kaymakamlar, hâkim ve savcılar, genel müdürler, general ve amiraller artık makam araçlarıyla yerleşkeye giremeyecek.

Sadece 81 il valisi, il belediye başkanları, eski milletvekilleri, müsteşar, müsteşar yardımcıları, yüksek yargı organlarının başkanları ve üyeleri, başsavcılar, rektörler, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlık yapmış olan kişiler, Genelkurmay başkanı, kuvvet komutanları, Sahil Güvenlik komutanı ve Emniyet genel müdürü listede yer aldıkları için aranmadan makam araçlarıyla Meclis yerleşkesine girebilecek.