Gezi Gazilerinin Hak Arama Mücadelesine Valilik Engeli - Kozmopolitik

 Gezi Gazilerinin Hak Arama Mücadelesine Valilik Engeli

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan Aydın Aydoğan ve bir gözünü yitiren Erdal Sarıkaya'nın hak arama mücadelesi, Valiliğin yargıya müdahalesine takıldı.

4 yıla yakın bir süredir hukuk mücadelesi veren Aydın Aydoğan ve Erdal Sarıkaya, Valiliğin çıkardığı engeller nedeniyle haklarını hukuk yoluyla bile arayamaz hale geldi.

Dosyanın daha önceki soruşturma savcıları Mehmet Selim Kiraz ve Hüseyin Kaya, kask numaraları belirlenen polisler hakkında soruşturma izni verilmesini talep etmiş, ancak ret yanıtı almışlardı. Daha sonra dosyanın yeni savcısı Burhan Görgülü, 26 Ağustos 2016’da İstanbul Valiliğine dilekçe yazıp bilirkişi raporunda belirlenen A-113-1, A-132, A-012, A-090 ve A-091 numaralı kaskları kullanan polisler hakkında ön inceleme yapılmasını istedi.

Valilik, kimliği belirlenemeyen polisler hakkında "soruşturma izni verilmemesine" karar verirken, polisler hakkında disiplin soruşturması açıklamasına da gerek olmadığına vurguladı. Valiliğin dilekçesindeki “dosyanın işlemden kaldırılması” yönündeki kararı dikkat çekti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Aydoğan, şunları söyledi:
"Bizler o gün bir şeyleri değiştirebiliceğimize olan inancımızla oraya gitmiştik. Sayın Vali Vasip Şahin şunu iyi hatırlamalıdır, dün 'destan yazıyor' denilen polisler bugün 'FETÖ' sanığı oldu, bugünün 'vatanseverlerinin' yarın ne olacağı belli değil. Sayın Şahin, dosyamda daha önce polis görev listelerinde ismi çıkan 16 polis hakkında, ölen savcı Mehmet Selim Kiraz'a verdiği ifadelere rağmen, soruşturma izni vermemişti. Vali Bey alenen suçluyu korumuş, adeta onlara zırh olmuştu. Daha sonra savcılıktan olayın akıbetini sorduğumuzda, o polislerin çoğunun FETÖ'den gözaltına alındığı gördük. Savcılık kriminal dairesi görüntülerden tespit etmesine rağmen, Valilik yeni gelen evrakta bu polisler hakkında 'yeterli delil olmadığı için disiplin soruşturması açılmaması' ve 'dosyanın kapatılması' için yazı gönderdi. Vali Bey şunu unutuyor: Bu polisler hakkında yapılacak tahkikat sonucu, bu polisler hakkında FETÖ'den soruşturma açılmış olması halinde, kendisi alenen suçluyu korumuş ve kollamış olacaktır. Hukukun, adaletin ayaklar altına alındığı bugünler unutulmayacaktır. Koskoca adliye binaları var, içinde adalet yok. Adalet sarayları adeta siyasi iktidarın noteri görevi yapmaktadır. 4 yıldır hayatımız hastane ve adliyelerde geçiyor. Adalet arayışımız sürecek."