Görevden Alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı: Gasp Edilen Halk İradesidir - Kozmopolitik

 Görevden Alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı: Gasp Edilen Halk İradesidir

İçişleri Baanlığı kararıyla görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, "Gasp edilen halk iradesidir" dedi.

Kendisine henüz bir tebligat gelmemişken açıklamada bulunan Mızraklı, "Birazdan belediyeye geçeceğim. Hukuk dışı durum yaşıyoruz. Toplumun demokrasi ve hukuk değerleri doğrultusunda yeni bir evreye girdiğini görüyoruz. Ne anayasa ne seçimleri icra eden bir tutum var” diye konuşmuştu.

Selçuk Mızraklı tebligatı almak üzere belediyeye girdiğinde içeriye hiçbir belediye yöneticisi ve çalışanı alınmadı. Belediye binasına giren Selçuk Mızraklı'ya tebligatın vali yardımcısı tarafından iletildiği, Mızraklı'nın tebligatı imzalamadığı öğrenildi. Binadan ayrılan Mızraklı ve dışarıda bekleyen yöneticiler HDP il binasına geçti.

Türkiye kamuoyuna çağrıda bulunan Mızraklı, “Türkiye’de yaşayan kimse kendini hukuk şemsiyesi altında hissedemez. HDP’li belediyelere geliştirilen bu tutum Türkiye’deki demokrasi değerleri açısından, demokratik muhalefeti karşısına alan bir tutum olarak görmek gerekiyor. Gasp edilen halk iradesidir” diye konuştu.

Öte yandan Mızraklı, sabah saat 6 itibariyle kapılar kırılarak belediyeye girildiğini söyledi.