Gülmen Ve Özakça’nın Avukatlarına Kısıtlama - Kozmopolitik

 Gülmen Ve Özakça’nın Avukatlarına Kısıtlama

Tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça zorla kaldırıldıkları hastanede açlığın 151. gününde ağır tecritte olduklarını açıkladı. Avukat Aytül Kaplan, günde yedi saat olan avukat görüşünün iki saate düşürüldüğünü belirtti.

151 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için baskı artıyor. Ailelerinin açık görüşleri hastaneye kaldırılmaları nedeniyle engellenen Gülmen ve Özakça’nın avukat görüşlerinde de kısıtlamaya gidildi. Gülmen ve Özakça’yı hastanede ziyaret eden avukat Aytül Kaplan, günde yedi saat olan avukat görüşünün iki saate düşürüldüğünü ve cezaevi memurlarının, görüş kısıtlamasını “Gülmen ve Özakça’nın enfeksiyon kapmamaları için” diyerek açıkladığını belirtti. Kaplan, “Bunu söylemesi gereken doktordur. Sağlıklarıyla ilgili bir durum hakkında infaz memurları karar veremez” dedi.

‘Ağır tecritteyiz’

Gülmen ve Özakça ise hastaneden avukat Kaplan aracılığıyla “Biz hasta değiliz. Hastaneye gitmek gibi bir talebimiz de olmadı. Hapishanedeyken tecritteydik; ama burada ağır tecritteyiz. Hem psikolojik hem de fiziksel savaş yürütüyorlar bize karşı” mesajını gönderdi.

Öte yandan, Yüksel Caddesi’nde 271’inci gününe giren “İşimizi geri istiyoruz” eyleminde açıklama yapmak için Konur Sokak’ta toplananlara karşı önce sokak kapatıldı, ardından da müdahale edildi.