Gülmen Ve Özakça’ya Yemek Kokusu İşkencesi - Kozmopolitik

 Gülmen Ve Özakça’ya Yemek Kokusu İşkencesi

146 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'nın zorla götürüldükleri Sincan Cezaevi İnfaz Kampüsü Hastanesi’nde yemekhaneye yakın odalarda tutuldukları öğrenildi.

Tutuklu eğitimci Nuriye Gülmen ile Semih Özakça, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) talebiyle götürüldükleri Numune Hastanesi’nin raporu doğrultusunda zorla kaldırıldıkları Sincan İnfaz Kampusu Hastanesi’nde kalmaya devam ediyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Numune Hastanesi’nin Sağlık Kurulu Raporu’nda “Mevcut bulgulara göre hayati tehlike arz eder. Hayatını yalnız başına idame ettiremez” tespiti yer almasına rağmen Gülmen ve Özakça refakat eden kimse olmadan yalnız kalmaya devam ediyor.

Nuriye Gülmen’in annesi Cemile Gülmen, “Bizim evlatlarımızı oraya öldürmek için mi götürdüler?” diye sordu.

‘Yemek kokusu işkencesi’

İkisi de ayrı ayrı 20 metrekare büyüklüğünde, havalandırma bahçesi bulunmayan, pencereleri tel ve mazgallı hastane odalarında kalan Gülmen ile Özakça’nın, gürültü çıkaran bir fanın yakınında kaldıkları için sürekli uğultu çektikleri söylendi. Gülmen ile Özakça’nın odalarının hastane mutfağına yakın olduğu ve bu yüzden sürekli yemek kokusu çekmekten rahatsız olduğu da belirtildi.