Gülsüm Kav: Müftülüklere Nikah Yetkisi Laikliğe Ters - Kozmopolitik

 Gülsüm Kav: Müftülüklere Nikah Yetkisi Laikliğe Ters

Medyascope.tv’de yayınlanan Öteki Sesler Programı’na konuk olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve Hukukçu İdil Elveriş, müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesini değerlendirdi.

YarınHaber'deki habere göre; Nilden Beyazıt Postalcı’nın sunduğu Öteki Sesler Programı’nda konuşan Gülsüm Kav, bu uygulamanın laiklik ilkesiyle çeliştiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Nikah işleminin dini bir görevli tarafından yapılması zaten resmi nikahın anlamını olduğu gibi ortadan kaldırıyor. Böyle bir uygulamaya iddia edildiği gibi kadınların ihtiyacı yok. Türkiye’de zaten kadınların evlenme zorluluğu yok; ama boşanma zorluluğu var.

"Buradan şerri hukuka gidilmeyeceğinin hiçbir garantisi yok”
Bugün Afrika ülkelerinde bile adım atıldığı gibi din görevlilerinin aslında bu tür toplumsal sorunlarda kendi rollerini oynamaları beklenir, yetkiler resmi makamdadır. Bu yetkinin din görevlisine verilmesi laiklik ile taban tabana terstir. Örneğin başka alanlarda doktor yetersizse, eczacı yapıyor mu onun görevini? Bu uygulama çok büyük riskler içeriyor. Buradan şerri hukuka gidilmeyeceğinin hiçbir garantisi yok.”

Nilden Beyazıt Postalcı’nın “Bu belki de imam nikahının önüne geçecek, insanları resmi nikaha yönlendirecek” şeklinde yaklaşımların olduğunu söylemesi üzerine konuşan Hukukçu İdil Elveriş:

"Kadınların haklarını elde etmek için ölümü bile göze aldığı bir toplum resmi nikah istiyor"
“Bu da ilginç bir yaklaşım; çünkü imam nikahı resmi bir nikah değil, ancak müftülük resmi bir kurum. Birçok insanın resmi nikahının yanında imam nikahı da var ve bu gayet doğal bir şey. Toplumun yüzde sekseninin şehirlerde yaşadığı bir ortamda yaşıyoruz. Özellikle kadınların haklarını talep ettiği, haklarını elde etmek için ölümü bile göze aldığı bir toplumda eğitimi olsun ya da olmasın birçok kadın resmi nikah istiyor zaten. Bu gerekçe gerçekçi değil.

Dünyadan kopmamak lazım. Dünya şuan eşcinsel hakları ve eşit miras hakkını konuşurken bizim dini bir görevlinin resmi nikah kıyma yetkisini konuşmamız ihtiyaç değil, bir gündem dayatmasıdır.” dedi.

Sunucu Postalcı’nın “Ekran başında bizi izleyen kadınlara bu tasarıyı nasıl anlatırsınız” sorusunu yanıtlayan Gülsüm Kav:

"Kadınlar üzerinden de kurulmak istenen de otoriter bir rejim var"
“Din ve devlet işlerinin ayrıştığı bir hukuk devletindeysek resmi nikah kıyan bir memurun görevinin dini bir içeriği olamaz. Din görevlilerine nikahla açılan kapı boşanma ve miras gibi diğer bütün medeni haklarımıza da etki edecektir. Bizi izleyen kadın arkadaşlarımıza demek isterim ki bundan sonra hayatında hep müftü, imam, din görevlisi olacak.

Kadınlar üzerinden de kurulmak istenen de otoriter bir rejim var. Sadece bu alanda değil, eğitim müfredatında evrimle uğraşılması, her gün kadınların kıyafetleri nedeniyle müdahale edilmesi sorunu varken sadece evlilikle uğraşılması samimiyetsizlik.” dedi.

“Kadın hareketi cinsel istismar tasarısında çok güzel bir sınav verdi. Sizce yine bu konuda da aynısı olur mu?” sorusu üzerine ise: “Tabi ki bunun imkanları var. O zamandan beri hiç durmadı kadın hareketi. Örneğin “kıyafetime karışma” konusunda başörtülü birçok arkadaşımızın şortu savunması, iktidarın kadınlara reva gördüğü kutuplaşmayı kıran eylemler oldu. Bütün dünya görüşünden kadının birlikte yürümesi büyük bir ümit o zamanki kadar var. Bu konuyla ilgili iktidar çevresinden kadınların da çok kolay ikna olmayacaklarını düşünüyorum. Kadın hareketi ise her daim hazır olmalı“ şeklinde konuştu.