Güneş Yanıkları ve Tedavisi - Kozmopolitik

 Güneş Yanıkları ve Tedavisi

Yaz aylarının gelmesi ile baş gösteren güneş yanıkları, kişiyi oldukça rahatsız eden bir durum. Peki ne yapmalı da bu yanıklardan korunmalı veya güneş yanıklarının semptomlarını en aza indirmek için nasıl bir tedavi uygulanmalı?
Genellikle hassas ve beyaz ciltli bireylerede, güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalınması sonucu gelişen güneş yanıkları, güneşten gelen kısa dalga boylu ultraviyole ışınların kılcal damarları etkilemesinin bir sonucudur. Esmer veya koyu tenli kişilerdeki yoğun melanin pigmeti, güneşten gelen bu ışınları emerek, kılcal damarların şişmesini önlediğinden, bu bireyler de cildin kızarıp, şişme durumu çok daha az gözlemlenir.
Hafif güneş yanıklarında ise cilt, daha fazla melanin üretmek için uyarılır. Bu, vucudumuzun geliştirdiği savunma mekanizmalarından biridir.

Güneş yanığından korunmak için neler yapılmalı?
Yaz aylarında özellikle bronzlaşmak isteyen hanımların, güneş ışınları altına hiçbir önlem almadan çıklamarı ise çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Sağlıklı bronzlaşmak isteyen hanımlar, günden güne artan zaman dilimlerinde güneşlenmeli ve kendi cilt tiplerine uygun koruyucu önlemler almalıdır.
Bu koruyucu önlemlerden en önemlileri, gölgenizin boyunuzdan küçük olduğu öğle saatlerinde güneşe çıkmamak, mümkünse bir gölge altında güneşlenmek ve kaliteli bir koruyucu güneş kremi tercih etmektir.
Güneş yanığı nasıl tedavi edilir?
Güneş yanıklarını tedavi etmek için halk arasında yaygın olan yöntemler yerine, tıbbi geçerliliği olan tedaviler uygulanmalıdır.
Cilde yoğurt, diş macunu gibi maddeler sürmek, yanığın cinsine ve derecesine göre derinizde oluşabilecek iltihap riskini arttırabilmektedir. Her ne kadar bu maddelerin, cildin yanma hissini azalttığı düşünülse de rahatsızlık veren güneş yanıklarında ilk yapılması gereken vakit kaybetmeden bir hekime başvurmaktır.
Yanığınız şiddetli bir ağrıya neden oluyor ise doktorunuz aksini önermedikçe ağrı kesici kullanmanızda fayda olabilir. Cildinizde acıyla birlikte kaşıntı hissi de varsa derinizi asla kaşımamanız ve bir uzmanın tavsiye edeceği antihistaminik bir ilaç kullanmanız faydanıza olacaktır.
Uyarı: Bu haber araştırma niteliğindedir. Tam ve sağlıklı bilgi edinebilmek için hekiminize başvurunuz.