Hakim Ve Savcıların Emeklilik Yaşı Değişiyor - Kozmopolitik

 Hakim Ve Savcıların Emeklilik Yaşı Değişiyor

Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeye göre istemeleri halinde emekliliklerini dolduran hakim ve savcılar 2 yıl daha fazla görev yapabilecekler.

Adalet Bakanlığı’nın yargıda önemli bir değişiklik yapmak üzere olduğu öğrenildi.

Cemaat operasyonları ve darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen 4 bin 600 dolayında hakim ve savcının yerini doldurmakta zorlanan hükümet emeklilik yaşını uzatmak için düzenleme yapacak.

Adalet Bakanlığı'nın yüksek yargıda önemli bir değişiklik üzerinde çalışma yaptığı öğrenildi. Halen 65 olan hakim ve savcıların emeklilik yaşının 67'ye çıkarılması değerlendiriliyor. Bu durumda, söz konusu isimlerin tecrübelerinden 2 yıl daha istifa edilmiş olacak.

BAŞKANLAR DA YARARLANACAK

Gazete Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre gelecek 3 yıl içerisinde emekli olacak 40 Yargıtay ve Danıştay üyesi, istemeleri halinde 2 yıl daha fazla görev yapabilecek.

Bu isimler arasında Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ile Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de bulunuyor.

1955 doğumlu her 2 isim de Mart 2020'de emekli olacak iken düzenlemenin yapılması durumunda 2 yıl daha görevde kalacak. Bu düzenlemenin hayata geçirilmesi durumunda Zerrin Güngör, 4 yıllık ikinci başkanlık süresini tamamlayacak. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda daha önce de hakimlerin emeklilik yaşının 65'ten 67'ye çıkarılması benimsenmiş, ancak düzenleme hayata geçirilememişti. Düzenlemenin birkaç ay içerisinde Meclis gündemine getirilebileceği belirtiliyor.