Halep, El Bab, Musul Dedemin Tapulu Malıdır - Kozmopolitik

 Halep, El Bab, Musul Dedemin Tapulu Malıdır

2. Abdülhamid'in 4. kuşak torunu olan Orhan Osmanoğlu, Halep'in kuzeyi ile El Bab'ın tapusunun dedesine ait olduğunu öne sürdü.

Konya'nın Meram ilçesinde Meram Belediyesi tarafından düzenlenen "Abdülhamid Han'ın İzinde Atiyye-i Seniyye" adlı etkinliğe katılan 2. Abdülhamid'in 4. kuşak torunu olan Orhan Osmanoğlu, dedesinin "tapulu malları" olduğu iddia ettiği çeşitli kentlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abdülhamid'in günümüzde Irak, Suriye ve Filisitin sınırları içerisinde kalan çok sayıda kentten arazi satın aldığını belirten Orhan Osmanoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Filistin'den toprak alma 1880'lerde başladı. Sultan, Gazze'ye çok önem verdi. Bunu sadece Filistin'de değil o coğrafyadaki birçok yerde yaptı. Halep'in kuzeyi ve El Bab Sultan Abdülhamid'in tapulu malıdır. Bizim elimizde bazı belgeler var o kadar hassas yerleri satın almış ki Sultan, Kudüs'ün etrafının neredeyse tamamını almış. Bu hassasiyet çok önemli. Tabii burada Hicaz hattı da önemli. Yahudiler, Sultan Abdülhamid'in aldığı toprakları alamayacaklarını anladı. Yavaş yavaş toprak almalara başlamışlardı ama Sultan Abdülhamid tahta gelince bunu tamamen yasakladı. Sultan, bu toprakların önemini yani yüz sene sonrasını görmüş. Musul ve Kerkük'ü Lozan da kaybettik ama tapuları hala Sultan Abdülhamid'in üzerinedir".