Halkbank'tan Atilla'nın Tutuklanması Sonrası İlk Açıklama - Kozmopolitik

 Halkbank'tan Atilla'nın Tutuklanması Sonrası İlk Açıklama

Halkbank’ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmek ve bankacılık sahtekârlığı yaptığı gerekçesiyle dün akşam saatlerinde New York’ta FBI’ın talebiyle tutuklandı. İki suçtan toplam 50 yıl hapsi istenen Atilla’nın tutuklanma sürecine ilişkin Halkbank'tan ilk açıklama geldi.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklanması altın tüccarı Reza Zarrab'ın yargılanma sürecinin kapsamının genişlediğine de işaret etti. Atilla, İran ve Türk vatandaşı Reza Zarrab ile işbirliği yaparak İran hükümeti ve ülkedeki diğer kurumlar adına ABD bankaları üzerinden yüz milyonlarca dolar tutarında yasa dışı işlem yapmakla suçlanıyor.

İddiaya göre Atilla ve Zarrab paravan şirket ve sahte faturalar kullanarak birçok ABD bankasının yasadışı ticareti işleme koymasını sağladı. İşlemler ABD'nin yaptırımlara istisna tanıdığı gıda ile ilgili işlemler gibi gösterildi.

Açıklamada, ABD yasalarına göre "bankacılık sahtekarlığının 30 yılakadar", "finansal yaptırımların delinmesinin ise 20 yıla kadar" hapis cezasını gerektirdiği ancak son kararı yargıçların vereceği vurgulandı.Atilla hakim karşısına çıkarıldı. Yargıç James Francis, Atilla'nın tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmanın 10 Nisan'da görülmesine hükmetti.

Reza Zarrab, Manhattan Federal Mahkemesi'nde İran'a uygulanan ABD yaptırımlarını delme suçlamasıyla yargılanıyor. Davayı açan savcı Preet Bharara ise, 11 Mart'ta Başkan Donald Trump tarafından görevden alınmıştı.

Halkbank'tan açıklama geldi

Banka, 28 Mart 2017'de görev için bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde gözaltına alınmış, ilk duruşması yapıldıktan sonra İddianame hazırlanmak üzere savcılığa süre verildiğini konuyla ilgili bankanın ve devletin ilgili birimlerince gerekli çalışmalar başlatıldığını, bilgi temin edildiğinde en kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.

Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcımız Mehmet Hakan Atilla 28 Mart 2017'de görev için bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde gözaltına alınmış, ilk duruşması yapıldıktan sonra İddianame hazırlanmak üzere savcılığa süre verilmiştir.

Konuyla ilgili olarak Bankamızca ve Devletimizin ilgili birimlerince gerekli çalışmalar başlatılmış olup, bilgi temin edildiğinde en kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bu itibarla, Bankamızın ve yetkili makamların verdiği bilgiler dışındaki spekülatif haber ve yorumlara itibar edilmemesini kamuoyunun bilgilerine sunarız.