Hamile kadının ölümüne neden olan sürücü tahliye edildi - Kozmopolitik

 Hamile kadının ölümüne neden olan sürücü tahliye edildi

Merkez Sarıçam İlçesi'nin Yavuz Selim Mahallesi'nde oturan bir çocuk annesi Yeşim Işık, geçen 8 Ekim'de misafirliğe gelen 37 yaşındaki Ümit Aybar'ı yolcu etmek için Atatürk Caddesi'ne çıktı. Bu sırada 01 S 2761 plakalı servis minibüsü ile işçi taşıyan Altan Bulut, geri geri gittiği sırada Yeşim Işık ile Ümit Aybar'a çarptı. Aybar'ın hafif yaralandığı kazada Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen Yeşim Işık, karnındaki bebeğiyle birlikte hayatını kaybetti. Işık, gözyaşları arasında toprağa verilirken, Altan Bulut tutuklandı.

15 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede Altan Bulut'un Karayolları Trafik Kanunu'nun 'bağlantı yollarında ve tek yönlü yollarda sürücülerin duraklama ve park etme manevrası dışında geri gitmelerini yasaklayan' kurala aykırı davrandığı belirtildi. Ayrıca servis şoförlerinin profesyonellikleri gereği diğer sürücülere göre daha dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Savcı, Bulut hakkında taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Adana 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Altan Bulut, durakta bekleyen bir işçiyi unuttuğu için geri geri geldiğini belirterek, "25 metre kadar geri gittim. Yol kenarında bir minibüs park ettiği için biraz yolun ortasına doğru gelmek zorunda kaldım. Minibüsün hizasında geçerken bir ses geldi. Aşağıya indiğimde 2 kişiye çarptığımı fark ettim. Suçsuzum, beraatime karar verilmesini istiyorum"dedi. Yeşim Işık'ın ailesi de şikayetinden vazgeçti. Bu gelişme üzerine mahkeme heyeti, Altan Bulut'un tahliyesine karar verip, kusur oranlarının tespiti amacıyla istenen raporun beklenmesi için duruşmayı erteledi.

Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA)