Hangi İl, İlçe, Mahalle ve Köy Koronavirüs Nedeniyle Karantina Altına Alındı? - Kozmopolitik

 Hangi İl, İlçe, Mahalle ve Köy Koronavirüs  Nedeniyle Karantina Altına Alındı?

Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bazı illerde tedbirler kapsamında karantina kararı alındı.

İl il ve gün gün karantina kararı alınan yerler şöyle:

7 NİSAN

SİNOP'TA 3 KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Sinop'un Durağan ilçesine bağlı Olukbaşı, Yeniköy ve Güngören köyleri Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Sinop'ta önce üç farklı ilçede 7 köyde karantina uygulması başlatılmıştı.

6 NİSAN 2020

İSTANBUL'DA 4 BİNAYA KARANTİNA KARARI

İstanbul Bağcılar'da koronavirüs nedeniyle 4 bina karantina altına alındı. Bağcılar Kaymakamlığından yapılan açıklamada, "4 Nisan'da toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulumuz tarafından yapılan değerlendirmelerde; ilçemiz Merkez, Çınar, Kirazlı ve Kazım Karabekir mahallelerindeki 4 binada ikamet eden vatandaşlarımızda yapılan Kovid-19 testlerinin pozitif çıkması nedeniyle, bu binalarda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümleri uyarınca karantina tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir" denildi.

BİTLİS'TE 1 KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Dönertaş köyü, Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Tatvan'da, 1 Nisan'da da ilçe merkezinde 9 apartman ile Yumurtatepe, Örenlik ve Çanakdüzü köyleri karantinaya alınmıştı.

KARS'TA 2 KÖYDE DAHA KARANTİNA

Kars'ın Selim ilçesine bağlı Söğütlü ve Büyük Oluklu köyü, Kovid-19 önlemleri çerçevesinde karantinaya alındı.

Kars'ta daha önce Dağpınar beldesi Merkez Mahallesi ile Digor ilçesi Türkmeşen, Susuz ilçesi Erdağı, Kağızman ilçesi Karabağ ve Selim ilçesi Benliahmet köyleri karantinaya alınmıştı.

KIRKLARELİ'NDE BİR KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesine bağlı Kurudere köyü, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 14 gün süreyle karantinaya alındı.

Bu köyde yaşayan ve koronavirüs testi pozitif çıkan 2 kişinin, hastalıktan habersiz oldukları süreçte köyde bulunan diğer vatandaşlarla temasa geçtiğinin belirlendiği ve köylerde fiziksel temasın yoğun olduğu aktarıldı.

NİĞDE'DE BİR BELDE DAHA KARANTİNAYA ALINDI

Niğde'nin Çiftlik ilçesine bağlı Bozköy beldesi, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 14 gün süreyle karantina altına alındı.

Niğde'de Altunhisar ilçesine bağlı Karakapı beldesi ile Ulukışla köyü de karantina altına alınmıştı.

5 NİSAN 2020

SİİRT'TE 2 KÖY VE 3 MEZRA DAHA KARANTİNADA

Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Taşyaka ve Kayahisar köylerinin yanı sıra Kayalı mezrası ile Kesmetaş köyüne bağlı Bindal ve Ankebir mezralarının 14 gün süreyle karantinaya alındı.

BİLECİK'TE 1 KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Bilecik'te merkeze bağlı Aşağıköy köyü, Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Köye, 19 Nisan'a kadar giriş-çıkışlar izne bağlandı.

ERZİNCAN'DA BİR KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Erzincan'ın Çayırlı ilçesine bağlı Yeşilyaka köyü Kovid-19 tedbirleri kapsamında 14 gün süreyle karantinaya alındı.

DENİZLİ'DE 1 İLÇENİN TAMAMI VE 1 MAHALLE KARANTİNADA

Denizli'nin Acıpayam ilçesi, Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Acıpayam İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararına göre, ilçe sınırlarından kara yolu ile toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya olarak yapılacak tüm giriş çıkışların 15 gün durdurulmasına karar verildiği belirtildi.

Denizli'nin Güney ilçesine bağlı Haylamaz Mahallesi de Kovid-19 tedbirleri kapsamında 14 gün süreyle karantinaya alındı.

BURDUR'UN 1 İLÇESİNDE 1 SOKAK KARANTİNAYA ALINDI

Burdur'un Bucak ilçesinde, Kovid-19 testi pozitif çıkan bir kişinin yaşadığı sokak ve temasta bulunduğu değerlendirilen akrabasının oturduğu sitede karantina uygulanmaya başlandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Kovid-19 testi pozitif çıkan hastanın ikametinin bulunduğu Yenimahalle Mahallesi 1209 Sokak'ın tamamı ve akrabasının yaşadığı Fatih Mahallesi'ndeki 2 bloktan oluşan site, her türlü teması önlemek için tedbir amaçlı karantinaya alındı.

Güvenlik şeridiyle kapatılan sokak ve sitede oturan kişilerin başta sağlık olmak üzere tüm ihtiyaçları için tedbir alındığı belirtildi.

Bucak Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan hastanın yakından takip edildiği bildirildi.

MUŞ'TA 2 YERLEŞİM YERİ

Muş'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Karaağaç beldesi ve Demirkapı köyü karantinaya alındı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, ‪İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Kovid-19 vakasının çıkması ve köy içi temasın çok yoğun olduğunun tespit edilmesi nedeniyle Karaağaçlı beldesi ile Bulanık ilçesine bağlı Demirkapı köyünün 14 gün süreyle karantinaya alındığı belirtildi.

ÇORUM'DA BİR KÖY DAHA KARANTİNAYA ALINDI

Çorum'un Mecitözü ilçesine bağlı Bekişler köyü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde karantinaya alındı.

NEVŞEHİR'DE BİR KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde bir köy yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Derinkuyu Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, ilçeye bağlı Çakıllı köyünde, halk sağlığının korunması amacıyla 14 gün süreyle karantina sürecinin başlatıldığı belirtildi.

DİYARBAKIR'DA BİR MAHALLE

Ergani Kaymakamlığından yapılan açıklamada, Ergani Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararıyla, Bozyer Mahallesi'nin Taştepe mezrasında karantina tedbirlerinin uygulanmaya başlandığı belirtildi.

SİVEREK’TE 2 BİN 500 NÜFUSLU MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Urfa’nın Siverek ilçesinde 2 bin 500 nüfuslu Şekerli Mahallesi, bir kişide koronavirüs belirtilerinin tespit edilmesinin ardından karantinaya alındı.

Siverek ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Şekerli Mahallesi'nde oturan ismi öğrenilemeyen bir kişi rahatsızlığı nedeniyle sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Burada yapılan kontrolde koronavirüs belirtileri bulunan hasta, ilk müdahale sonrası ambulansla Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. İsmi açıklanmayan hasta burada yapılan Covid 19 testinin pozitif çıkmasıyla tedavi altına alındı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından Siverek İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararıyla hastanın yaşadığı Şekerli Mahallesi karantinaya alındı. Kararın ardından jandarma ekipleri mahalleyi giriş ve çıkışa kapattı. Barikat oluşturulan ve her türlü girişe yasaklanan mahalle sakinlerine, muhtar aracılığıyla dezenfektan ürünleri ile eldiven ve maske dağıtıldı.

4 NİSAN 2020

ORDU'DA BİR MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Ordu'nun Perşembe ilçesi Ramazan Mahallesi, bazı yurttaşlarda kovid-19 tespit edilmesi üzerine kapsamında karantinaya alındı.

URFA'DA 2 MAHALLE

Urfa'da, merkez ile kırsal mahallelerde yaşayan 5 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıkması sonucu 2 mahalle ve 3 ev karantinaya alındı.

İl Hıfzısıhha Kurulunca alınan yeni tedbirler Valiliğin internet sitesinden duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre, merkez Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinin Yenişehir, İpekyol, Hayatı Harrani ve kırsaldaki Açıkyazı mahalleri ile Siverek ilçesi kırsalında bulunan Şekerli Mahallesi'nde ikamet eden 5 kişinin koronavirüs test sonucu pozitif çıktı. Bu nedenle kırsalda bulunan Açıkyazı ve Şekerli Mahallelerinde, kent merkezindeki söz konusu 3 evde 14 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi.

AKSARAY'DA BİR KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Aksaray'ın Ortaköy ilçesine bağlı Kümbet köyü, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 14 gün süreyle karantinaya alındı.

KASTAMONU'DA BİR KÖY DAHA

Merkez Halifekuyucağı köyünde Kovid-19 vakalarının gerçekleştirilen filyasyon ve diğer çalışmalara rağmen artış gösterdiği belirtildi. Salgının kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla mahalleler hariç köy merkezinin ikinci bir emre kadar karantinaya alındığı bildirildi.

ŞANLIURFA'DA 2 MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

İl Hıfzısıhha Kurulunca alınan yeni tedbirler valiliğin internet sitesinden duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre, merkez Eyyübiye ilçesinin Buhara Mahallesi ile Suruç ilçesinin Kırmit Mahallesinde ikamet eden birer kişinin Kovid-19 test sonucu pozitif çıktı.

ÇORUM'DA BİR MAHALLE İLE KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Uğurludağ ilçesine bağlı Eskiçeltek köyü ve Kargı ilçe merkezindeki Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan TOKİ-1 ve TOKİ-2 etap konutlarının Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin kararı doğrultusunda 14 gün süreyle karantinaya alındığı belirtildi.

SİİRT'TE BİR MAHALLE

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca, saat 08.00'den itibaren vatandaşları salgından korumak ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla karantinaya alınması kararlaştırılan merkez Çal Mahallesi'nde karantina uygulaması başladı.

3 NİSAN 2020

Malatya'nın Darende, Hekimhan, Arapgir, Pütürge ve Kuluncakilçelerindeki 5 mahalle, koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı. Karantina kararı ile birlikte toplam nüfusu bini aşan 5 mahalleye giriş ve çıkışlar yasaklandı, güvenlik önlemleri artırıldı.

DENİZLİ’DE BİR MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Denizli’nin Çal ilçesi Denizler Mahallesi’nde bir kadının korona virüs testinin pozitif çıkması nedeniyle mahalle karantinaya alındı. Evrensel'in edindiği bilgiye göre; Kişinin temasta bulunduğu kişiler tespit edilerek gözlem altına alındığı öğrenilirken mahallenin giriş ve çıkışlarında jandarma tarafından emniyet tedbirleri alındı. Karantina bilgisi hakkında resmi makamlarca henüz açıklama yapılmazken mahalleye giriş ve çıkışlara izin verilmediği öğrenildi.

ÇORUM'UN OĞUZ KÖYÜ DE KARANTİNAYA ALINDI

Çorum’un Kargı ilçesine bağlı Oğuz köyü, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Kentte daha önce 3 yerleşim yeri karantinaya alınmıştı. Çorum Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Kargı ilçesine bağlı Oğuz köyünün koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındığı belirtildi. Çorum'da, daha önce de Sungurlu ilçesinden Oyaca, Mecitözü ilçesinden Fındıklı ile Laçin ilçesine bağlı Çamlıpınar köyleri karantinaya alınmıştı. Köylerin giriş ve çıkış noktaları, jandarma ekiplerince kapatıldı.

SİİRT'TE BİR KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Akgeçit köyü, 2 kişiye yapılan koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine 14 gün süreyle karantinaya alındı.

2 NİSAN 2020

SİİRT ŞİRVAN'A BAĞLI AKGEÇİT KÖYÜ KARANTİNAYA ALINDI

Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Akgeçit köyü, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Siirt Valiliğinden yapılan açıklamada, köyde ikamet eden 2 kişinin Kovid-19 tetkik sonucunun pozitif çıkması üzerine İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla giriş ve çıkışa kapatılan köyün karantina altına alındığı bildirildi.

KARAMAN’IN AYRANCI’YA BAĞLI BERENDİ KÖYÜ KARANTİNAYA ALINDI

Karaman'ın Ayrancı ilçesine bağlı Berendi köyünün koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındığı bildirildi.

Karaman Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda, koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında salgının önlenmesi, halk sağlığının korunması amacıyla ilçeye bağlı Berendi köyünün giriş ve çıkışa kapatılarak karantina altına alındığı belirtildi.

MALATYA'DA KARANTİNAYA ALINAN MAHALLE SAYISI 5'E YÜKSELDİ

Malatya'da Kuluncak ilçesine bağlı Kaynarca Mahallesi ve Pütürge ilçesine bağlı Sahilköy Mahallesi'nin de karantinaya alınmasıyla, kentte karantinaya alınan mahalle sayısı 5'e yükseldi.

SİLVAN’DA BİR MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Diyarbakır Silvan’da bir mahalle muhtarı ve eşinin koronavirüs testleri pozitif çıktı, mahalle karantinaya alındı.Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bir mahalle muhtarı ve eşinin yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvurduğu belirtildi. Koronavirüs şüphesi ile Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde tutulan çiftin yapılan koronavirüs testleri pozitif çıktı. Hastane izolasyona alınan muhtar ve eşinin yaşadığı 80 haneli mahalle de karantina altına alındı.Mahallenin giriş çıkışları kapatılırken, doktorların mahallede yeni vakaların olup olmadığını kontrol ettiği öğrenildi.

ÇORUM'DA 1 KÖY DAHA KARANTİNAYA ALINDI

Çorum'un Laçin ilçesine bağlı Çamlıpınar köyü, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Çorum'un Laçin ilçesindeki Çamlıpınar köyü İlçe Hıfzısıhha Kurulu tarafından 14 gün süreyle karantina altına alındı. Karantina süresince köye giriş ve çıkışların kolluk kuvvetlerinin kontrolünde sağlanacağı belirtildi. Çorum'da daha önce Mecitözü'nün Fındıklı ile Sungurlu'nun Oyaca köyleri karantinaya alınmıştı.

KONYA'DA 1 MAHALLE DAHA KARANTİNAYA ALINDI

Konya'nın Ilgın ilçesi Argıthanı Mahallesi, il dışından gelen 1 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine karantinaya alındı. Mahalleye giriş, çıkışlar kapatıldı.

İzmir'den bir yakının cenazesine katılmak için Argıthanı Mahallesi'ne gelen kişi, dün yüksek ateş şikayeti üzerine hastaneye başvurdu. Yapılan koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine, ailesi ve temasa geçtikleri kişiler sağlık ekipleri tarafından takibe alındı. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla yaklaşık 3 bin nüfuslu mahalle bugün karantinaya alındı. Mahalle halkı sokağa çıkartılmazken, Ilgın Belediyesi ekipleri de dezenfeksiyon çalışması yaptı. Jandarma da mahallenin giriş ve çıkışlarını kapattı. Beyşehir ilçesinin Esence Mahallesi'nin dünden itibaren karantinaya alınması üzerine Konya'da karantinaya alınan mahalle sayısı 2'ye yükseldi.

ORDU'DA 1 MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Ordu'nun Kabataş ilçesine bağlı Elbeyi Mahallesi koronavirüs tespit edilen vakaların görülmesi üzerine karantina altına alındı.

İLK KEZ BİR İLÇE MERKEZİ KARANTİNADA: BORÇKA

Artvin’in Borçka ilçe merkezi ve Aralık köyü koronavirüs salgını önlemleri kapsamında karantinaya alındı. Böylece ilk kez bir ilçe merkezi karantinaya alınmış oldu.

(Kaynak: Evrensel)