Havva Ana'nın Ablası - Kozmopolitik

 Havva Ana'nın Ablası

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Rize’nin Pazar İlçesinde düzenlenen panele katıldı. Panel öncesi CHP İlçe Başkanı Abdullah Yıldız ve partililerle birlikte esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Şeker, Pazarlılarla ilginç diyaloglar gerçekleştirdi.

Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan Yeşil Yol’a gösterdiği ''Yaylaların yolu birleşmeyecek. Kesinlikle istemiyoruz. Biz çocukluğumuzdan beri burada yaşıyoruz. Vali, Kaymakam kimdir? Ben halkım halk!' tepkisiyle tüm Türkiye’nin hafızasına kazınan Havva Ana’nın ablası ile karşılaşan CHP’li Şeker’in referandum ile ilgili “niçin hayır” diyerek görüşlerini sorduğu Havva Ananın ablası Fatma Özcan, “Geleceğimiz için hayır diyeceğiz, bu kadar basit! Hayırda hayır vardır. Doğamız elimizden gitti, köyümüz elimizden gitti, yaylalarımız battı gitti. Bizim geleceğimiz uçurumda, uçurumdan kurtarana ne ala, her şey bu kadar basit” dedi.

CHP ve Haziran Hareketi tarafından düzenlenen referandum panelinde konuşan Ali Şeker, Anayasa Değişiklik Teklifi'ni değerlendirerek “Tüm yetkilerin tek kişide toplanması demek tüm bütçenin 5 yıl boyunca bir kişiye teslim edilerek, nereye harcanacağını sadece o kişinin karar vermesi demek. 80 milyonun tüm bütçesi bir kişiye rehin edilecek demek. Devlet bankalarının kredileriyle yandaşlara yaptırılan köprülerin ileriye dönük 20-30 yıllık ödemeleri bizim çocuklarımızın cebinden çıkacak maalesef. Ülkenin tüm kaynaklarını tek adamın dağıttığı sistemin bizim ülkemize fayda sağlayacağını düşünmek hayalciliktir. Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçilen ülkelerin gelir durumuna bakıldığında, parlamenter sistemin doğru düzgün uygulandığı Avrupa ülkelerin milli geliri 35.000 dolar düzeyindeyken, başkanlıkla yönetilen ülkelerde bu 1.500 dolar düzeyinde. Cumhuriyetle 8.000 dolar civarına çıkardığımız gelirimizi 20.000 dolara yükseltmek varken, bunu 1.500 dolar civarına indirmeye kimsenin hakkı yok. Tüm yetkilerin tek kişide toplanması demek o kişi hata yapınca tüm ülkenin de felakete sürüklenmesi demek. Yetkimizi, aklımızı, bütçemizi tek kişiye teslim etmek ne bu ülkeye ne de o bir kişiye fayda sağlamaz” şeklinde konuştu.