HAZİRAN'dan 30 Ağustos Açıklaması - Kozmopolitik

 HAZİRAN'dan 30 Ağustos Açıklaması

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN), 30 Ağustos zaferinin 95. yıl dönümüne ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, "Tıpkı laiklik gibi, gerçek bağımsızlığı da ülkemizi emperyalizme peşkeş çeken AKP iktidarına karşı, Denizlerin, Mahirlerin devrimci anlayışıyla mücadele ederek kazanacağız." denildi.

HAZİRAN'ın açıklaması şu şekilde:

"30 Ağustos'a, bağımsızlık mücadelesinden vazgeçmeyenlere selam olsun

Emperyalist işgali yenilgiye uğratan ve Cumhuriyet yönetiminin tohumlarını atan Büyük Taarruz’un bugün 95’inci yıldönümü.

İstilacıların Anadolu’yu işgal ve paylaşım planları, Mustafa Kemal önderliğinde, halkın bağımsızlık mücadelesiyle engellendi. Türkiye bu tarihten kısa bir süre sonra babadan oğula devredilen monarşi yönetimini terk ederek, halk egemenliğine dayalı laik bir Cumhuriyet idaresini benimsedi.

Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizmin kuşatmasındaki topraklardan böyle bir mücadele ile bağımsızlığını kazanarak kuruldu. Fakat daha sonra başa gelen iktidarlar tarafından bağımsızlık ilkesi göz ardı edildi. Özellikle 1950’lerden itibaren benimsenen politikalar, ülkeyi ekonomik, siyasi ve askeri bakımdan Amerikan emperyalizmine bağımlı hale getirdi. Ülkemizin dört bir yanı ABD ve NATO üsleriyle dolduruldu.

AKP de kendisinden önceki iktidarlar gibi, 15 yıllık yönetimi boyunca ülkemizin tüm yer altı ve yer üstü kaynaklarını emperyalist tekellere teslim etti. Halkın emeğini daha ucuza sömürmeleri için yabancı şirketlere imtiyazlar sağladı. Emperyalizme bağımlı dış politikasıyla başta Suriye olmak üzere hem komşu ülkelerdeki parçalanmayı derinleştirdi hem de Türkiye’yi can güvenliğinin olmadığı bir ülke haline getirdi.

30 Ağustos’un 95’inci yıldönümünde ülkemiz siyasi, ekonomik ve askeri olarak emperyalistlerin tahakkümü altındadır. Tıpkı laiklik gibi, gerçek bağımsızlığı da ülkemizi emperyalizme peşkeş çeken AKP iktidarına karşı, Denizlerin, Mahirlerin devrimci anlayışıyla mücadele ederek kazanacağız.

Bağımsızlığı kazanmak adına canı pahasına mücadele edenleri selamlıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz."