HDP'den CHP'ye: Afrin'den Önce CHP Düştü - Kozmopolitik

 HDP'den CHP'ye: Afrin'den Önce CHP Düştü

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Afrin bölgesine başlatılan harekâta ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye'nin Afrin bölgesine düzenlenen operasyona destek veren CHP'yi eleştirdi. Yıldırım, "Ana muhalefet, yavru muhalefet; iktidarın savaş politikalarının kuyrukçusu olmuşlardır. Ne olduğu belirsiz ve iktidarın kendi parti gündemini belirleyen bir ana muhalefetten bu ülkeye hayır gelmez" dedi.

Afrin'de sadece Kürtlerin yaşamadığını belirten Yıldırım, "5 yıl önceye kadar bugünkü nüfusunun sadece 5’te birini barındırıyordu. Ancak Suriye savaşı patlak verdiği andan itibaren çatışmaların olmadığı, istikrarın en fazla sağlandığı ve bu istikrar nedeniyle göç alarak nüfusunu 4’e katlamış bir kenttir. Afrin’de sadece Kürtler yoktur. Bayırbucak’tan gelen Türkmenler vardır, İdlib’den gelen Araplar vardır, Şiiler, Hristiyanlar, Sünniler vardır" dedi.

"7 yılda ne zaman Suriye Kürtleri'nden Türkiye’ye yönelik bir saldırı oldu da siz vatan savunması yapıyorsunuz?" diye soran Yıldırım, ortada bir vatan savunmasının olmadığını sadece iktidarın kendi koltuğunu kaybetme korkusunun olduğunu söyledi.

Meclis'te barış isteyen tek partinin HDP olduğunu söyleyen Yıldırım şöyle konuştu: "Diğer partiler içinde bireysel olarak barış isteyen değerli siyasetçiler vardır ama bireydirler. HDP dışında barış isteyen tek parti yoktur. Onun dışındaki ana muhalefet, yavru muhalefet; iktidarın savaş politikalarının kuyrukçusu olmuşlardır. Ne olduğu belirsiz ve iktidarın kendi parti gündemini belirleyen bir ana muhalefetten bu ülkeye hayır gelmez."

Bugün yapılan Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Kılıçdaroğlu görüşmesine değinen Yıldırım "İkinci Yenikapı hayal kırıklığı yaşayacaksın ey Kılıçdaroğlu. Bugünkü ziyaretin sana yol, su, elektrik olarak geri dönecek. Çünkü sen barış için orada değilsin, insanların ekmeği, işi için orada değilsin. Savaş için, kan için oradasın. İkinci Yenikapı hayal kırıklığı yaşayacaksın ama çok geç olacak" şeklinde konuştu.

'AFRİN'DEN ÖNCE CHP DÜŞTÜ'
Yıldırım, "Afrin’in dışarıdan saldırılarla düşürüleceğine inanmıyoruz. İç siyaseti rahatlatmak üzere yürütülen bir saldırı var. Ama CHP düştü. Afrin’den önce CHP düştü. Gitsin kendisine oy veren Kürtlere, Alevilere, emekçilere anlatsın. İzah edebilecek mi bu politikayı" dedi.