HDP'li Vekilden Rabia İşareti - Kozmopolitik

 HDP'li Vekilden Rabia İşareti

Referandum çalışmaları kapsamında HDP'nin Mersin'de düzenlediği mitingde partililere seslenen Mersin Milletvekili Dengir Mir Fırat, "Bundan sonra bu işaret bizim işaretimiz. Birincisi demokrasi, ikincisi özgürlükler, üçüncüsü adalet ve dördüncüsü eşitlik" dedi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir'in ardından kürsüye gelen Fırat, anayasa değişikliği referandumuyla ilgili görüşlerini şöyle paylaştı: "Diktatörlük bu ülkede sökmez. Birileri özellikle Azerbaycan'daki kardeşini örnek alarak Cumhurbaşkanlığı sistemini önümüze koyuyor. İnanıyorum ki, Azerbaycan'daki kardeşi gibi hanımını Cumhurbaşkanı baş yardımcısı yapacak. Meseleyi yatak odalarında halletmeye çalışıyorlar. Buna evet dememiz mümkün mü? Ben de inanıyorum ki, ‘Hayır' çıkacak. Bu ‘Hayır'ı yüzde 50'yi aşırtan da Kürt halkı olacak"

Ardından sahneden ‘Rabia' işareti yapan Fırat, "Cumhurbaşkanı kalkıp şöyle bir işaret yapıyor ya. Bundan sonra bu işaret bizim işaretimiz. Dört temel vazgeçilmezimiz var. Birincisi demokrasi, ikincisi özgürlükler, üçüncüsü adalet ve dördüncüsü eşitlik. Bunu unutmayın" diye konuştu.