HDP'nin 'Erdoğan'ı Başkan Yazın' Önerisine AKP'den Ret: O Kadar da Değil! - Kozmopolitik

 HDP'nin 'Erdoğan'ı Başkan Yazın' Önerisine AKP'den Ret: O Kadar da Değil!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tanınan yetkilerin her geçen gün artırılmasına gönderme yapan HDP'nin önerisini bu kez AKP'liler karşı çıktı.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Merkez Bankası ihtiyat akçesinin bütçeye devrini öngören teklifin görüşmelerine Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması tartışması damga vurdu.

Gazete Duvar’ın haberine göre Merkez Bankası’nın bağımsızlığının ‘sözde’ kaldığını söyleyen HDP Milletvekili Garo Paylan, kanuna “Merkez Bankasının Başkanı Tayyip Erdoğan’dır, Başkan Yardımcısı Berat Albayrak’tır” maddesinin eklenmesini önerdi.

-Paylan’ın sözlerine AK Partili Milletvekili Nilgün Ök, “O kadar da değil!” yanıtı verdi. Varlık Fonu’nda bunun yapıldığını, başkanın Erdoğan, yardımcısının Albayrak olduğunu hatırlatan Paylan, “Burada da aynı şeyi yapalım, gerçekten daha gerçekçi olur yani sözde bağımsızlık olmamış olur” dedi.

Eski Merkez Bankası Başkanı, İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz da görevden alınmayı eleştirdi, “İnsanlar Allah’a inanmayabilir ama herkes Merkez Bankasına güvenmek zorunda” dedi.