Hollande: Referandum Sonuçları Bölünmüşlüğü Gösteriyor - Kozmopolitik

 Hollande: Referandum Sonuçları Bölünmüşlüğü Gösteriyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 51.14 ile 'Evet'in kazandığı anayasa değişikliği referandumunun, Türkiye toplumunun yapılması planlanan reformlar konusunda bölünmüş olduğunu gösterdiğini belirtti.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada Türkiye toplumunun siyasi kurumlarının yapısı hakkındaki kararı sadece kendilerinin verebileceği vurglandı ancak 'Açıklanan sonuçlar Türkiye toplumunun derin reformlar konusunda ne kadar bölünmüş olduğunu gösterdi" dendi.

Fransa'nın referandumun ardından başlayan anlaşmazlıkları dikkate aldığı, AGİT ve Avrupa Konseyi'nin oy sayımlarını dikkatle takip edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca siyasi taraflar arasında diyalog kurulması çağrısı da yer aldı.

'İDAM REFERANDUMU AVRUPA DEĞERLERİNİN İHLALİ OLUR'
Açıklamada idam cezasının geri getirilmesi hakkında yapılacak bir referandumun, Türkiye'nin imzacısı olduğu Avrupa Konseyi anlaşmasına göre verdiği sözlerin ve Avrupa değerlerinin ihlali olacağı vurgulandı.

FRANSA DIŞİŞLERi TÜRKİYE'Yİ AVRUPA İNSAN HAKLARI ANLAŞMASINA SAYGI GÖSTERMEYE ÇAĞIRDI
Fransa Dışişleri Bakanlığı ise yayımladığı ayrı açıklamada Türk hükümetine Avrupa İnsan Hakları Anlaşması'na ve idam cezası yasağına saygı göstermeye çağırdı.