Hürkuş hız rekoru kırdı - Kozmopolitik

 Hürkuş hız rekoru kırdı

Önceki gün Test Pilotları Murat Özpala ve Murat Keleşin kullandığı uçak, Ankara Akıncı Hava Üssünden havalandı.

Test sahasına gelen çift kişilik eğitim uçağı Hürkuş, 27 bin feet (yaklaşık 9 bin metre) yükseklikten dalışa başladı. Hürkuş dalış sırasında saatte 659 kilometre hıza ulaştı. Bu test sırasında Hürkuşa Akıncı Üssünden havalanan Türk Hava Kuvvetlerine ait bir F-16D uçağı eşlik etti. Bu test uçuşu ile uçağın çıkabileceği en yüksek emniyetli hız limiti de belirlenmiş oldu.

Halen Avrupa Havacılık ve Emniyet Ajansı (EASA) sertifikasyon aşamasında olan uçağın testleri önümüzdeki mayıs ayı içinde tamamlaması planlanıyor. EASA sertifikasyonu, Türkiyede tasarlanan yerli helikopter ve gelecekteki diğer sivil hava araçlarının tasarımları ve imalatlarında dünya pazarına açılmada önemli bir aşama. Uçağa yapılan tüm testler ve sonuçları EASA ile paylaşılıyor.

Bu ajans tarafından onaylanan hava aracı ticari amaçlı satılıp yolcu veya kargo taşımada kullanılıyor.

İLK MÜŞTERİSİ TÜRK HAVA KUVVETLERİ

TAI, Hürkuş-A olarak adlandırılan ilk modelden sonra Türk Hava Kuvvetleri için Hürkuş-B olarak adlandırılan askeri eğitim modeli üzerinde de çalışmaların önemli bölümünü tamamladı.

Nisan ayında montajı başlanacak askeri Hürkuş, ilk uçuşunu Aralık 2017de yapacak. Ardından ilk teslimatın Haziran 2018de gerçekleşmesi planlanıyor. Türk Hava Kuvvetlerinin 15 adet Hürkuş-B siparişi bulunuyor. Ayrıca projede 40 adetlik de opsiyon yer alıyor.

Tolga ÖZBEK / İSTANBUL (DHA)