İBB Ensar Ve TÜRGEV'e Teslim - Kozmopolitik

 İBB Ensar Ve TÜRGEV'e Teslim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi arazileri AKP’nin yandaş vakıflarına tahsis etmeyi sürdürüyor. Tahsisler, özellikle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlunun yönetiminde bulunduğu TÜRGEV ile yönetiminde AKP’li isimlerin bulunduğu Karaman’daki cinsel istismar skandalıyla ülke gündemine oturan ENSAR gibi vakıflara yapılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grubu bir çalışmaya imza atarak milyon liralık arazilerin nasıl bu vakıflara verildiğini gösterdi. İBB CHP Basın Sözcüsü Tarık Balyalı’nın aylardır üzerinde çalıştığı rapor, AKP’ye yakın vakıflara çekilen kıyağı gözler önüne seriyor.

ÇATALCA

İBB Meclisi gündemine şubat 2016 tarihinde Çatalca Kaleiçi’nde Tevfik Erdönmez Caddesi üzerindeki bir binanın vakfa verilmesinin gelmesi üzerine İBB burayı da vakfa kira süresince tahsis etti. Arsanın toplam değeri ise 3 milyon 80 bin TL.

MALTEPE

Aynı yıl eylül ayında İBB Meclisi’ne gelen raporla bu kez Maltepe Çınar Mahallesi Karayolları Caddesi’nde İBB’ye ait 1 bina yine “orta ve yükseköğrenim öğrencilerine konaklama hizmeti sağlamak” amacıyla Ensar Vakfı’nın kullanımına 10 yıllığına tahsis edildi. Mülkün şu anki piyasa değeri 5 milyon TL.

BÜYÜKÇEKMECE

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, İBB vakfa sadece kendi mülklerini tahsis etmedi. Aynı zamanda kirasını ödediği bazı taşınmazları da tahsis etti. Büyükçekmece Pınartepe Mahallesi Metal Sokak’ta bulunan 500 metrekarelik bina belediye tarafından önce kiralandı. Sonra 12 Şubat 2015 tarihinde İBB Meclisi’ne gelen raporla “yükseköğrenim öğrencilerin barınma ihtiyacı” gerekçe gösterilerek Ensar Vakfı’nın kullanımına tahsis edildi. Binanın yıllık kira maliyeti tam 36 bin TL.

AVCILAR

Aynı tarihte İBB Avcılar’da Üniversite Mahallesi Cemil Meriç Sokak’ta yer alan ve önceden kiraladığı 2 bin 700 metrekarelik binayı da yine vakfa tahsis etti. Gerekçe, “Yükseköğrenim öğrencilerinin barınma amacının karşılanması.” Bu binanın ise yıllık kira maliyeti tam 546 bin TL.

ATAŞEHİR

İnönü Mahallesi’nde de bir bina İBB tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde meclisten geçen raporla vakfın kullanımına sunuldu. Binanın yıllık kira bedeli 90 bin TL.

KARTAL

Kartal’da biri Cevizli Mahallesi’nde biri Orta Mahalle’de olmak üzere iki bina 12 Kasım 2015 tarihinde kira süresince vakfa tahsis edildi. Binaların yıllık toplam kira bedeli ise 1 milyon 260 bin TL.

ŞİŞLİ

Mecidiyeköy’de de bir bina kira süresince vakfa tahsis edildi. Toplam yıllık kira maliyeti, 408 bin TL.