İBB'nin Yeni Başkanı Nasıl Seçilecek? İşte Detaylar.. - Kozmopolitik

 İBB'nin Yeni Başkanı Nasıl Seçilecek? İşte Detaylar..

Kadir Topbaş'ın istifasıyla boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı koltuğu, yeni başkanını bekliyor. Peki yeni başkan nasıl ve ne zaman seçilecek? İşte o detaylar...

Kadir Topbaş, 13 yıl başkanlık koltuğunda oturduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık görevinden istifa etti. Başkanlığı bırakan Topbaş, AK Parti'den ayrılmıyorum derken istifasıyla ilgili partiden ilk yorum, partinin genel başkan yardımcısı Erol Kaya'dan geldi. Kaya, istifa için kişisel bir karar dedi.

15 milyonluk mega kent İstanbul, yeni başkanını bekliyor ve İstanbullular yeni başkanın kim olacağını merak ediyor. Peki bu noktadan sonra süreç nasıl işliyor? Yeni başkanın nasıl seçileceği 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 44 ve 45'inci maddeleriyle belirleniyor.

Buna göre İstanbul Valisi Vasip Şahin'in 10 gün içinde İl Belediye Meclisi'ni toplantıya çağırması gerekiyor. Bunun bir günü geride kaldı, artık dokuz gün var. 310 üyeli Meclis'te, belediye başkanlığı seçimi yapılıyor.

İlk iki tur için üçte iki çoğunluk aranacak. İlk iki turda başkan adayları yeterli oy alamazsa üçüncü turda oyların salt çoğunluğunu alan isim İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni başkanı olacak.