İmamoğlu’ndan Yıldırım’a Zor Soru: Bir İrade Bağımlılığı Mı Var? - Kozmopolitik

 İmamoğlu’ndan Yıldırım’a Zor Soru: Bir İrade Bağımlılığı Mı Var?

Katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan Millet İttifakı İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım'la biraraya gelmek istediğini yineleyerek, "Tavrı güzel. Nezaketen de bir iki defa temasımız oldu. Ama ben 'buluşalım' dedim mesela. Bu hoşgörü ve açık olan bir insanın bunu kabul etmesi gerekiyor. Acaba orada bir irade bağımlılığı mı var?" ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Habertürk’teki programında açıklamalarda bulundu. AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’la biraraya gelmek istediğini yineleyen İmamoğlu, “Binali Yıldırım’ın kendi kişisel tavrını temsil edip etmediğinden emin değilim. Tavrı güzel. Nezaketen de bir iki defa temasımız oldu. Ama ben ‘buluşalım’ dedim mesela. Bu hoşgörü ve açık olan bir insanın bunu kabul etmesi gerekiyor. Acaba orada bir irade bağımlılığı mı var?” ifadelerini kullandı.

“İZİN MAKAMIM YOK”

Program sunucusunun Cumhurbaşkanı ile buluşmasını hatırlatması üzerineyse İmamoğlu, “Yıldırım’ın birinden izin alması mı gerekiyor? Benim öyle bir izin makamım yok mesela” dedi.

Projeler konusunda da Yıldırım’ı eleştiren İmamoğlu, “İş imkanı yaratacağız. Elbette biz herkesi belediyeye almayacağız. Şöyle söyleyeyim, ‘200 bin insana iş imkanı yaratacağız’ dedik 5 yılda. Önceki rakibimiz dedi ki, ‘Ya kardeşim, belediyenin işi mi iş bulmak?’ dedi, 3 gün sonra ‘500 bin kişi’ diye açıklama yaptı” şeklinde konuştu.

“YORMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Partisine ve kendisine yönelik suçlamalara değinen İmamoğlu, “Rahatlığım şuradan geliyor; seçim kampanyası dönemindeyiz. Suçlamalarla sizi yormaya çalışıyorlar. Siz eğer suçlu değilseniz; biri buradan geçiyor, biri buradan geçiyor. Üstünüze alınmadığınız zaman, size yakışmadığı zaman bir anlamı yok. Bazen bam teliniz geriliyor, gerilmemesi mümkün değil çünkü bütün kutsallarınız üzerinden konuşulmaya başlanıyor ya da bütün değerleriniz üzerinden konuşulmaya başlanıyor bu sizi üzüyor. Ama sonra diyorsunuz ki, 16 milyon insana karşı sorumlusunuz. Bir insanın kötü sözü sizi niye üzsün ki?” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL’DA ÇALACAK KAPISI YOK”

İstanbul’un sorunlarına da değinen İmamoğlu, “Birinci sırada istihdam ve ekonomi. İstihdam, işsizlik, yoksulluk. Üç temel sorun birinci sırada. Tabi ki belediye. Mesela yoksulluk, niye belediye ilgilenecek? Yardımlarını daha da artıracak. Niye? Bu sıkıntılı dönemden vatandaşını çıkartmak için yardımcı olacak. Biz aile destek paketi oluşturduk, sofra destek paketi oluşturduk, evlilik destek paketi oluşturduk. Çocuk destek paketi oluşturduk. Dedik ki, 500 bin çocuğun eğitimle ilgili masraflarını karşılayacağız. Bu rakamlar öylesine havaya fırlatılmış rakamlar değil. Toplumun analiziyle önümüze verilen ‘Bu kentte 500 bin çocuğun buna ihtiyacı vardır.’ denildiği için bunları koyduk. Keşke ben teknolojiyi konuşsaydım, kent enstitülerini anlatsaydım ama Türkiye’nin bugün geldiği noktada, sadece Ocak ve Şubat ayında 180 bin kişi daha işsizlik ordusuna eklendi. İstanbul’da bu daha da acı. Karadeniz de veya Doğu Anadolu’da bir işsizin koşulları yine kolay. Komşusu var köylüsü var köyü var. İstanbul’da çalacak kapısı yok” dedi.