İrlanda İsrail Büyükelçisini Çağırdı - Kozmopolitik

 İrlanda İsrail Büyükelçisini Çağırdı

İrlanda hükümeti, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarıyla bu ülkenin büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Simon Coveney, İsrail’in Dublin Büyükelçisi Ze'ev Boker’i bakanlığa çağırarak bir süre görüştü.

Görüşmede ülkesinin dün Gazze’de yaşanan şiddet olaylarındaki ölümler ve yaralanmalardan duyduğu kaygıyı dile getiren Coveney, İsrail’e ölçülü davranma çağrısı yaptı.

“Büyükelçi, İrlanda’nın dünkü ölümlerle ilgili Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde bağımsız, uluslararası bir soruşturma talebi konusunda bilgilendirildi.” ifadesi kullanılan açıklamada, İrlanda’nın Ramallah’taki diplomatik misyonunun Gazze’de görevli sağlık ekiplerinin ölümlere ve yaralanmalara yetişemediği konusunda bilgi verdiği aktarıldı.

"ÇOK RAHATSIZ"
Bölgedeki sağlık sisteminin ekipman ve temel ilaç eksikliği nedeniyle daha önce de büyük sorun yaşadığı vurgulanan açıklamada, İrlanda’nın sağlık görevlilerinin de hedef alındığı yönündeki haberlerden “çok rahatsız” olduğu kaydedildi.

SÜRECİN GEÇMİŞİ
Gazze'nin İsrail sınırında çadır kuran Filistinliler, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını ve Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için "milyonluk yürüyüş" adını verdikleri kapsamlı gösteriler düzenliyor.

İsrail askerlerinin Gazze sınırında dün düzenlenen gösterilere katılan Filistinlilere gerçek mermiyle ateş açması sonucu 60 Filistinli şehit olmuş, 2 bin 770'den fazlası yaralanmıştı.

LONDRA/AA