IŞİD’ciler Kritik Bölgeden Çıkartıldı - Kozmopolitik

 IŞİD’ciler Kritik Bölgeden Çıkartıldı

Yaklaşık 3 yıldır IŞİD’in kuşatması altında bulunan Deyrezzor kentine yönelik operasyonda Suriye Ordusu başarı sağlayarak kuşatmayı kırdı.

Bu yılın başlarında ülkenin orta ve doğu kesimlerine yönelik başlattığı operasyonda büyük ilerlemeler kaydeden Suriye ordusu, 3 yıldır IŞİD kuşatması altındaki Deyrezzor’a ulaştı.

Suriye Devlet televizyonu tarafından aktarılan gelişmeye göre, Suriye ordusunun seçkin birliği Kaplan Kuvvetleri’nin öncülüğündeki ordu güçlerinin, 2014 yılında bu yana IŞİD kuşatması altında olan kente girmesiyle kuşatma kırıldı.

3 yıllık kuşatma
Suriye’nin doğusunda Irak sınırına yakın bir noktada Fırat Nehri kıyısında yer alan Deyrezzor kenti, 2013 yılının sonlarından itibaren başta IŞİD olmak üzere cihatçı grupların saldırılarına maruz kalmıştı. Suriye çölündeki önemli petrol sahalarını ve Palmira’yı ele geçirerek bölgede gittikçe güçlenen IŞİD, 2014’ün temmuz ayında kenti kuşatma altına aldı.

Bu tarihten itibaren IŞİD özellikle kentin güneyindeki askeri üs başta olmak üzere kente yönelik sık sık ağır saldırılar düzenledi. Suriye Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Tümgeneral Issam Zahhreddin’in başında bulunduğu Suriye ordusuna bağlı birlikler ise IŞİD saldırılarını püskürterek direnişi sürdürdü.

Çoğunluğu Sünni Arap olan 120 bini aşkın sivilin yaşadığı kent 3 yıl boyunca ağır kuşatma şartları altında yaşamak zorunda kaldı. Başta gıda olmak üzere temel ihtiyaç malzemeleri konusunda büyük sorunlar yaşanırken, Suriye ve Rusya hava kuvvetleri sık sık kente havadan gıda yardımı yaptı.

Öte yandan ABD de IŞİD kuşatması altındaki kentte Suriye ordusuna yönelik saldırılara girişerek IŞİD ile adeta işbirliği yaptı. Geçen eylül ayında Irak’tan sınırı geçerek Suriye’ye giren ABD’ye ait 4 savaş uçağı Deyrezzor’daki Suriye ordusuna bağlı birlikleri vurdu. Saldırıda 80’in üzerine Suriye askeri hayatını kaybetti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan yazılı açıklamada ise saldırının “kaza” olduğu iddia edilerek asıl hedefin IŞİD olduğu savunuldu.

Taarruz başlatmıştı
Suriye ordusu, 2017 yılının başlarında büyük ölçüde IŞİD tarafından kontrol edilen ülkenin orta ve doğu kesimlerindeki bölgelere yönelik büyük bir taarruz başlattı. Albay Suheyl Hassan komutasındaki Kaplan Kuvvetleri’nin öncülüğünde gerçekleştiren operasyonlar ile Suriye ordusu, sadece mart-ağustos ayları arasındaki süreçte kontrol ettiği alanı iki katına çıkardı.

Şubat ayında Palmira’nın IŞİD’in elinden alınmasının ardından temmuz ayında hızlanan operasyonlar ile kuzeyde Rakka’nın güneyinde, orta bölgelerde Palmira’nın doğusu ve güneyde Irak sınırına yakın bölgelerde büyük ilerlemeler kaydedildi.

Deyrezzor’a doğru ilerleyen Suriye ordusu ağustos ayı başında Palmira’nın doğusunda yer alan ve Palmira-Deyrezzor karayolu üzerindeki stratejik el-Sukhnah kasabasını ele geçirdi. Ağustos ayı boyunca ilerleyişini hız kesmeden sürdüren ordu güçleri, el-Shoula’yı da ele geçirdikten sonra dün akşam saatlerinde kente girerek kuşatmayı kırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de sahadaki durumun hükümet güçlerinin lehine olacak biçimde geliştiğini ve, 'radikal muhaliflerin siyasi ve askeri merkezi' olarak tabir ettiği Deyr ezzor'un geri alınmasının da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın hükümetinin üstünlüğü anlamına geleceğini belirtti.

Rusya’dan müdahale
Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz Filosu’na bağlı bir fırkateynin Deyr ez Zor’u kurtarma operasyonu kapsamında Suriye’deki IŞİD hedeflerini Kalibr tipi kruz füzeleriyle vurduğunu duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Akdeniz’deki görevini sürdüren Karadeniz Filosu’na ait Amiral Essen fırkateyni, Deyrezzor yakınlarındaki IŞİD hedeflerini Kalibr tipi kruz füzeleriyle vurdu. Kalibr füzeleri, çeşitli kanallardan alınan keşif verilerine dayanarak doğrulanan IŞİD hedeflerine fırlatıldı” dendi.

Putin’den başarı açıklaması
Çin’in Şiamın kentinde düzenlenen BRICS Liderler Zirvesi sonunda bir basın toplantısı düzenleyen Putin’e, Suriye ordusunun, Rus uçaklarının havadan verdiği destekle Deyr ez Zor kuşatmasını kırmak üzere olmasına ilişkin bir soru yöneltildi.
Putin soruya şöyle yanıt verdi: “Deyrezzor radikal muhaliflerin hem siyasi hem de askeri kalesi. Deyrezzor operasyonu bittiğinde, bu, teröristlerin ciddi bir yenilgiye uğradığı, Esad hükümetininse tartışılmaz bir üstünlük sağladığı anlamına gelecek.”
“Deyrezzor’un alınması ardından bundan sonraki adımlarsa ateşkesi güçlendirmek, siyasal süreci başlatmak ve ülke ekonomisini yeniden ayağa kaldırmak olmalı” diye ekleyen Putin, “Bu, muazzam bir iş. O nedenle uluslararası toplumun yardımı olmadan Suriye hükümetinin önündeki görevleri yerine getirmesi kolay değil” dedi.

Muazzam değişiklik
“Askeri operasyonlara gelirsek, sahadaki durum, hükümet güçlerinin yararına olacak şekilde gelişiyor. Hükümet güçleri kontrolündeki toprakların kat kat arttığını biliyorsunuz. Hala da artıyor” diye devam eden Putin, bir başka soru üzerineyse şu ifadeleri kullandı: “IŞİD ve El Nusra (yeni ismiyle Fetih el Şam) gibi terörist grupların sonunun geldiğini söyleyip söyleyemeyeceğimize gelirsek, herhalde bunu söylemek için henüz erken. Fakat durumun muazzam ölçüde değiştiği bir gerçek. Umarım, partnerlerimiz Rakka’daki operasyonlarını sonuna kadar götürür.”

IŞİD sıkışacak
Suriye ordusu Rus güçlerinin havadan verdiği destek ile IŞİD’in 2015 başında merkezinin yarısından fazlasını denetimi altına aldığı Deyrezzor kentindeki kuşatmayı kırdı. IŞİD kent ve çevresindeki petrol yataklarını Suriye hükümetine bırakmak zorunda kalırsa, Suriye’de sadece birbiriyle bağlantısı olmayan bir kaç noktada sıkışmış olacak.