CHP İstanbul İl Kongresi Öncesi Bilindik Senaryo... 2 Yıl Sonra Yine Aynı Site… - Kozmopolitik

 CHP İstanbul İl Kongresi Öncesi Bilindik Senaryo... 2 Yıl Sonra Yine Aynı Site…

13 Ocak 2018 tarihinde yapılan CHP İstanbul İl Kongresinden kısa bir süre önce adaylığını açıklayan ve seçimi kazanarak il başkanı olan Canan Kaftancıoğlu yarışa girdiği sırada çıkartılan ve seçim yarışında karşısında koz olarak kullanılan tweetler nedeniyle 2019 yerel seçimleri kazanıldığından kısa bir süre sonra jet hızıyla yargılanmış ve 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Canan Kaftancıoğlu CHP İstanbul İl Başkanlığına adaylığını açıkladığı günden itibaren hakkında yapılan karalama kampanyaları Türkiye kamuoyuna yansımış, seçimi kazandıktan sonra ise tarihte ilk kez bir Cumhurbaşkanı grup konuşmasında CHP’nin il başkanını hedef göstermişti.

Parti içi bir görev yarışını yazdıkları, çizdikleri ve söyledikleri ile oldukça çirkinleştiren kimlerdi? Ve neden yapmışlardı?

2018 yılında yapılan ve mevcut il başkanı Cemal Canpolat ile Canan Kaftancıoğlu’nun kıran kırana yarışına sahne olan il kongresi bir yıl sonra yapılacak yerel seçimler de göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemliydi. Değişmesine kesin gözüyle bakılan belediye başkanları, kazanılması düşünülen ilçelerde gösterilecek adayların belirlenecek olması mevcut yönetimin aylar öncesinden belirlediği belediye başkan adayları düşünüldüğünde yarışın ne düzeyde geçeceğinin işaretlerini taşıyordu.

KARALAMA KAMPANYALARI HIZ KESMEDİ
Adaylığını açıklayan Canan Kaftancıoğlu hakkında yalan-yanlış iddiaları ortaya atanlar dönemin Şaban Sevinç yönetimdeki HalkTv, GerçekGündem, ÇağdaşSes, YeniSoluk ve Toplumsal haber siteleriydi. Bu kuruluşlan Kaftancıoğlu hakkında karalama kampanyalarına imza atmış içlerinden biri yaptığı karalama haberlerini delegelere SMS ile bile göndermişti.

GENEL SEÇİM, İMZA SÜRECİ VE İSTANBUL BAŞARISI
2018 yılında yapılan erken genel seçimde Kaftancıoğlu önderliğinde seçime giren CHP İstanbul örgütü sandıkların tamamını doldurmuş, sonuçları en hızlı şekilde parti genel merkezine iletmiş üzerine düşeni yerine getirmişti. Cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce, seçim sonrası “karşısına aday çıkmam” dediği CHP Genel Başkanı karşısında partiyi kurultaya götürmek için imza toplamaya başlamış herkes İstanbul’un tavrını beklediği sırada CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu diğer illerin il başkanları ile bir araya gelerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olduklarını deklare etmiş, partinin olası bir kaosa sürüklenmesinin önüne geçilmişti.

2018’in son çeyreğinde hız kazanan yerel seçim hazırlıkları titizlikle yürütülmüş, bilimsel verilerin ışığında İstanbul ve ilçelerinde en doğru profillerin belirlenmesi için çalışılmış ve İstanbul’da 25 yıl sonra önemli bir başarıya imza atılmıştı.

Türk ve İstanbul siyaseti açısından dolu dolu geçen iki yılın ardından Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan Kurultay takvimini 2019 Eylül ayında açıkladı ve 2019 Kasım ayında yapılan mahalle kongreleri ile süreç başladı. Mahalle kongrelerinin akabinde başlayan ilçe kongrelerinde Canan Kaftancıoğlu İstanbul örgütünün büyük desteğini aldı. Sırada şimdi il kongresi vardı.

5 AY ÖNCESİNDEN BELLİ OLAN KONGRE TAKVİMİ ÜZERİNDEN ALGI
2019 Eylül ayında açıklanan takvim uyarınca 3 Şubat – 2 Mart 2020 tarihleri arasında yapılması gereken İl Kongreleri, 17 Ocak 2020 tarihinde yapılan Parti Meclisi toplantısında belirlenen Kurultay tarihinin de getirdiği sıkışıklıkla birçok il başkanlığı kongresini şubat ayının ilk yarısında yapmayı planladı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı henüz kongre tarihini belirlemese de Bursa, İzmir gibi birçok ilde olduğu üzere 8 ya da 9 Şubat tarihinde yapabileceği konuşulmaya başlandı. Bu söylenti ile birlikte tıpkı 2 yıl önce olduğu gibi karalama kampanyaları başladı. Ali Avcu yönetimindeki Toplumsal Haber Sitesi İstanbul il kongresinin 9 Şubat tarihinde yapılacak olmasının nedenini Kaftancıoğlu’nun ilçe kongrelerinde güçsüz çıktığı ve baskın seçim yapmaya hazırlandığını içeren bir haber yaparak “CHP İstanbul’da Kavga Çıkaracak Karar” başlığı ile bir haber yayınladı.

3 Şubat – 2 Mart 2020 tarihleri arasında bir tarihte belirlenmesi gereken il kongresi üzerinden çarpıtma ve yıpratıcı yönde algı yapmayı hedefleyen bu haber kısa sürede sosyal medyada partililer tarafından eleştirildi.