İstanbul'da 30 günlük olanüstü hal - Kozmopolitik

 İstanbul'da 30 günlük olanüstü hal

İstanbul Valiliği’nin Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan çatışmaları gerekçe göstererek, istanbul’un tamamında 1 aylığına basın açıklaması, gösteri yürüyüşü, miting, stant açma gibi etkinlikleri yasakladı. Yasak, 27 Mart pazar günü DiSK Dev- Sağlık iş üyelerinin Beşiktaş’ta basın açıklaması yapmak için yaptığı yürüyüşte gözaltına alınmalarıyla ortaya çıktı. Valiliğin istanbul il Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, yasak kararının 15 Mart’tan bu yana uygulandığı anlaşıldı.

Valiliğin yasak kararında şu ifadeler yer aldı:

“Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlemesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması başlığı adı altında yer alan; Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüş düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteriş yürüyüş hakkı ancak, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlemesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabileceği ifade eden Anayasanın 34.maddesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 10-17-23-32 maddeleri ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun uygulanmasına dair yönetmeliğin 5. Maddesi, 5442 sayılı il idaresi Kanunu 11/A ve 11/C maddelerinde öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartları doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemlerin gerçekleşmesi durumunda, meydana gelebilecek istenmeyen neticelerin engellenebilmesi için il Merkezimizde ve tüm ilçelerimizde 15.03.2016 Salı günüden itibaren otuz gün süreyle yapılması planlanan her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting, stant açma, çadır kurma etkinliklerini yapılması yasaklandığı bildirilmiştir."

Halkevleri Hukuk Dairesi, valiliğin istanbul’da yürüyüş, basın açıklaması, miting gibi eylemlere yasak getirmesine itiraz ederek, idare Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruda yasak kararının yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi talep edildi.

"Olağanüstü hâl mi var?"

Halkevleri Hukuk Dairesi adına yasak kararının yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi için başvuruyu yapan avukatlardan Mehmet Ümit Erdem, yasak kararına ilişkin “Temel hak ve özgürlüklerin bir valilik kararıyla ertelenmesi hukuka aykırı. Daha önce de istanbul Üniversitesi çevresinde hakim kararıyla arama yapılmasına da itiraz edip iptal ettirmiştik. şimdi hakim kararına bile gerek duyulmadı. il idaresi Kanunu’na dayandırarak bu karar verilmiş ancak o kanunda ise olağanüstü hal durumlarında belirli hak ve özgürlükler geçici olarak askıya alınabileceği öngörülüyor. istanbul'da olağanüstü hal mi var da basın açıklamaları, gösteri yürüyüşleri, mitingler yasaklandı? Valiliğin yazısında Nusaybin’de kazılan hendeklerden bahsediliyor ama Sultanahmet’in ve Beyoğlu’nun ortasında patlayan IşiD bombasından bahsedilmiyor. ” ifadelerini kullandı.