İstanbul'da 600 Otobüs Kontak Kapattı - Kozmopolitik

 İstanbul'da 600 Otobüs Kontak Kapattı

Geçtiğimiz günlerde zarar ettiğini açıklayan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösteren özel halk otobüsü sahipleri bugün İstanbul'da kontak kapattı.

Zarar ettiğini belirten halk otobüsü sahipleri bugün İstanbul'da kontak kapatıyor.

Eyleme Anadolu yakasında çalışan araçlar katılmazken, kontak kapatan bir grup otobüs sahibi, Olimpiyat Stadı çevresinde toplandı.

Eylemin Avrupa yakasındaki 600 otobüsü kapsadığı belirtiliyor.

NE OLMUŞTU?
Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası ve Özel Halk ve Belediye Otobüsü İşverenler Sendikası üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları ücretlerin maliyetlerini karşılamadığını belirterek basın açıklaması yapmış ve Cuma günü kontak kapacaklarını duyurmuştu.

Konuya ilişkin İETT'den de açıklama gelmiş ve "Söz konusu taşımacıların yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi yapılması planlanan eylem, sözleşmenin “Toplu olarak direniş yaparak taşımacılığı durdurmak, aksatmak otobüsle birlikte gösteri yapmak, kamu düzenini ve otoritesini sarsacak vb. eylemlerde bulunmak” hükmü kapsamında değerlendirilecektir. Bununla beraber, İETT olarak toplu taşımacılık hizmetinin aksamaması için gerekli önlemler alınmış, ihtiyaç duyulan hatlara ek seferler planlanmıştır. Eylem olması halinde İstanbullular toplu ulaşımda sorun yaşamayacaktır" denilmişti.