İşte CHP’nin Yeni Yüksek Disiplin Kurulu - Kozmopolitik

 İşte CHP’nin Yeni Yüksek Disiplin Kurulu

Cumhuriyet Halk Partisi 3-4 Şubat 2018 tarihinde 36. Olağan Büyük Kurultayını gerçekleştirdi. Büyük Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce yarıştı.

İki gün süren kurultayın ilk gününde yapılan genel başkanlık seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu 790 oy alarak güven tazeledi. Muharrem İnce ise 447 oy aldı.

Kurultayın ikinci gün ise Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi yapıldı. 1266 kurultay delegesinin 1230’unun katıldığı seçimde 160 oy da geçersiz sayıldı.

Yaklaşık 5 saat süren sayım sonrasında Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçildi.

108 kişinin aday olduğu YDK üyeliğine seçilen 15 kişinin ismi de şu şekilde;

Tuba Torun 603
Erdoğan Kılıç 553
Uğur Bayraktutan 548
Gülsüm Filorinalı 542
Sezgin Kaya 534
Öncü Özbay 526
Selahattin Emre 498
Ahmet Ersen Özsoy 486
Mahir Polat 486
Mustafa Serdar Soydan 478
Emrah Arslan 444
Cem Artantaş 436
Turan Aydoğan 432
Süleyman Bülbül 420
Banu Gençkan 378

YDK BAŞKANININ UĞUR BAYRAKTUTAN OLMASI BEKLENİYOR
YDK üyeleri Cumartesi günü toplanarak Yüksek Disiplin Kurulunun yeni başkanını seçecek. İki dönemdir Yüksel Disiplin Kurulu Başkanı olan Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın bu dönem de Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı seçilmesi bekleniyor.

EN YÜKSEK OYU ALAN TUBA TORUN
4 Şubat Pazar günü yapılan Yüksek Disiplin Kurulu oylamasında 108 aday yarıştı. Seçim sonunda en yüksek oyu alan isim genç bir avukat olan Tuba Torun oldu. Kemal kIlıçdaroğlu'nun da anahtar listesinde yer alan Tuba Torun sosyal medya ehsabından yaptığı açıklamada "Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu üyeliğimiz sabaha karşı bu saatlerde mevcut oylama tablosu ile kesinleşmiş oldu. Aniden ortaya çıkan ve apar topar giriştiğimiz bu adaylık sürecinde, birçok arkadaşım dostum büyüğüm bana inandı, güvendi, destek oldu. Fakat özellikle bir kişi çok çok özel bir teşekkürü hak ediyor: Deniz. Adı gibi güzel kalbi olan arkadaşım, yoldaşım.. Bana o kadar çok inandı, ısrarla teşvik etti ve gecesini gündüzüne katıp çalıştı ki; yeterli gelecek bir teşekkür bulmak mümkün değil Deniz Aslan. Sorumluluğumun farkındayım. Umarım layık olabilirim. Özellikle de delegelerimizin vermiş olduğu oy miktarı dikkate alındığında.. Partimizin ve ülkemizin güneşli günlerine.." dedi.

DİKKAT ÇEKEN İSİM ÖZGEN NAMA
Yüksek Disiplin Kurulu seçiminin dikkat çeken ismi ise Parti Kamuoyunun dikkatlerini 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Sancaktepe Belediye Başkanı adayı olarak partinin oylarının bir önceki yerel seçime göre ikiye katlayan Özgen Nama oldu. Özgen Nama, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin anahtar listesinde yer almamasına rağmen ciddi sayıda (270) oy alarak yedek 1. Sıraya yükseldi.